Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşeronlar için güvenlik soruşturması yapılacak

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Taşeronlar için güvenlik soruşturması yapılacak

Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin, kamuda özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesi için hükümet önemli bir adım attı, Başbakan Ahmet Davutoğlu da, "10 senelerdir, Türkiye'nin ve çalışma hayatımızın gündeminde yer alan taşeron meselesine radikal bir çözüm ürettik, bir tartışma konusunu daha kökten hallettik" dedi.

HİÇBİR AYRIM YAPMADIK

AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, asıl işlerde çalışan personelin yanı sıra yardımcı iş yapan çalışanları da kapsama aldıklarını hatırlatarak, "Çünkü biz vatandaşlarımız arasında ayrım yapmadığımız gibi taşeron çalışanlarımız, emekçilerimiz arasında da bir ayrım yapmadık. Hepsine bu imkânı tanıdık" dedi.

Kamuda hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde sürekli olarak çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş olanları kamuya alacaklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Belediyeler ve il özel idarelerinde alt işveren yanında çalışanlar ise bu mahalli idareler tarafından kurulacak şirketlerde istihdam edilecekler bu da tamamıyla belediyelerimizin, mahalli yönetimlerimizin elinde olacak. Şu hususu da vurgulamak isterim, kamuda istihdam edilecekler için tabii ki diğer istihdamlarda olduğu gibi gerekli güvenlik soruşturmaları ve çalışmalar da eksiksiz bir şekilde yapılacak" dedi.

EKONOMİYE GÜVEN TAM

Son rakamların yabancıların Türkiye ekonomisine olan güvenini ortaya koyduğunun altını çizen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yabancılar şubatta 1 milyar 350 milyon dolarlık hisse senedi ile tahvil- bono aldı. Bu, Türkiye ekonomisine ilginin ve güvenin devam ettiğini gösteriyor. Bütçenin ilk iki ayında mali disiplinden taviz vermedik."

ÖZEL SÖZLEŞMELİ PERSONEL GELİYOR

- Taşeronlar kamuda 'özel sözleşmeli personel' statüsünde istihdam edilecek.
- 3'er yıllık sözleşme olacak.
- Kamuya geçişte sınav yapılacak.
- Devlet memurluğuna atanmak için aranan şartlar geçerli.
- Emekli aylığı almaya hak kazanan taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.
- Personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek.
- Mevcut ücreti üzerinden maaş yatacak.
- Aynı işi yapmaya devam edecekler.
- Kamuda tam zamanlı çalışanlar yararlanacak.

'KAMUYA ÖZEL BİR MALİYET OLUŞMAZ'

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron statüsünde çalışanların kamuya alınmasının, zaten devletin yaptığı ödemenin sadece yönteminin değişmesi anlamına geldiğini, bu nedenle özel bir maliyet getirmeyeceğini söyledi. Kamuda istihdam edilecek taşeron çalışanların "özel sözleşmeli personel" statüsünde olacaklarını belirten Ağbal, "Yeni bir statü getiriyoruz. Dolayısıyla geleceğe dönük olarak yeni bir sistem kuruyoruz" dedi.
Ağbal, emeklilik yaşı geçenlerin yasadan yararlanamayacaklarının altını çizdi. Ağbal, ayrıca sınav şartı da getireceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşeronlar için güvenlik soruşturması yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN