‘Ekonominin temeli huzurdur’

Giriş Tarihi: 26.3.2016
‘Ekonominin temeli huzurdur’

Kalkınma Bakanı Yılmaz, “Sosyal ve ekonomik hayatın temeli, emniyetli ve huzurlu bir ortamdır. Bunu bozmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz” dedi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terörün tahrip ettiği bölgelerde ekonomik kalkınma için huzur ortamının sağlanmasına büyük önem verdiklerini belirtti. Yılmaz, bakanlığın Esnaf ve Sanatkarlar Derneği ve Ankara Kalkınma Ajansı ortaklığında başlattığı "Ahilik Ekseninde Göçmen ve Suriyeli Mültecilerin Sosyo-Ekonomik Yöntemlere Erişiminin Sağlanması Projesi" kapsamında, meslek edindirme merkezinin açılış törenine katıldı.
Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, Sur ve Cizre'de yürütülen operasyonların ardından bölgenin normalleşmesine yönelik çalışmaların hızla sürdüğünü vurguladı.

YATIRIMA ZARAR VERDİ
"Bütün çaba insanımızın daha huzurlu ve emniyetli hale gelebilmesi için" diyen Yılmaz, şöyle devam etti:
"Huzurun, emniyetin olmadığı yerde ne özgürlük ne de ekonomik kalkınma olur.
Hem sosyal hem de ekonomik hayatın temeli huzurlu bir ortamdır. Bunları bozmaya çalışanlara hiçbir şekilde fırsat vermeyeceğiz. Terör yatırımlara engel oldu, ticarete, turizme, hayvancılığa zarar verdi."

İSTİHDAM KİLİT KONU
Silopi ve Cizre'yle ilgili çalışmaları üç başlıkta topladıklarını belirten Yılmaz, ilk faz olarak fiziki şartları ele aldıklarını vurguladı.
Yılmaz, "Küçük ölçekli zararlar için maddi kayıpları karşılıyor, daha büyük zararlar içinse yeniden inşa çalışmaları yapıyoruz. Altyapıyı onarıyoruz.
Evini geçici süre terk etmek durumda kalanlara gıda, barınma gibi destekler sunuyoruz. Kadınlara dönük çalışmalar yapıyoruz" dedi.
Bölgede istihdam artırıcı çalışmalara hız verildiğini de söyleyen Yılmaz, gençlere yönelik, kısa vadeli ya da toplum yararına çalışma gibi bir takım programları devreye aldıklarını anlattı. Yılmaz şöyle devam etti: "Mesleki eğitimlerle bunu takviye ediyoruz.
Bölgenin potansiyelini huzur ortamıyla harekete geçireceğiz."

MÜLTECİLER İÇİN DOĞRU OLANI YAPTIK
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suriyeli sığınmacılara yönelik politikalara ilişkin, "Biz bütün insanlığa ders olabilecek nitelikte bir misafirperverlik gösterdik.
Doğru olanı yaptık ve buna devam edeceğiz. Bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getiremeyenler utansın" dedi. Türkiye'de 2.7 milyondan fazla Suriyeli'nin bulunduğunu ifade eden Yılmaz, ülke olarak bu insanlara hem kapıların hem de gönüllerin açıldığını söyledi.
Yılmaz, "Son dönemde Avrupa Birliği'nde biraz farkındalık oluştuğunu görüyoruz. Bu sevindirici ama yine de yeterli değil" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ekonominin temeli huzurdur’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN