Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgesel güç olma yolunda ilerliyor

Katılım bankacılığı sektörünün yurtdışında atağa geçtiğini belirten Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, “Kuzey Irak, Körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika’da şube ve temsilcilikler açılıyor. Böylece sektör, yurtdışında da bölgesel güç olma yolunda hızla ilerliyor” dedi

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Bölgesel güç olma yolunda ilerliyor
2008 global ekonomik krizinin ardından dünyada olduğu gibi Türkiye'de de faizsiz bankacılığa olan ilginin arttığını belirten Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, katılım bankacılığının alternatif bankacılık olmaktan çıkıp tüm bireysel ve ticari müşteriler için fon sağlayan ve yatırım enstrümanları sunan bir yapıya doğru ilerlediğini söyledi.

SEKTÖRE YENİ GİRİŞLER ÖNEMLİ
Sektöre iki kamu katılım bankasının giriş yaptığına dikkat çeken Çelik, "Bu gelişme strateji belgesinde belirlenen hedeflere ulaşmada özellikle pazar payını gerçekleştirmede büyük katkı sağlayacak. Ayrıca son 10 yıllık gelişime baktığımızda; sektörün ürün, hizmet, şubeleşme ve alternatif dağıtım kanallarında yeniden yapılandığı dikkat çekiyor. Katılım Bankaları özellikle son dönemlerde sukukta başarılı ihraçlar gerçekleştiriyor. Bir diğer dikkat çekici ürün ise Tekafül (İslami sigorta). Katılım Bankaları bu üründe de hizmet vermeye başladı" dedi.

BÜYÜMEDE BANKALARI SOLLADI
Sektörün aktif büyüklüğünün geçen yıl yüzde 15 artarak 120 milyar liraya çıktığını hatırlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bankacılık sektöründe sermaye yeterliliği standart oranında düşüş yaşanırken, katılım bankalarında oran yüzde 14.96'ya çıktı. Ayrıca katılım bankaları son yıllarda şubeleşme faaliyetlerine hız vererek konvansiyonel bankaların üzerinde büyüme rakamları elde etti. Sektör yurt genelindeki şubeleşme faaliyetlerinin yanı sıra yurtdışında da atağa geçti. Kuzey Irak, Körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika'da şube ve temsilcilikler açılıyor. Böylece ülke genelinde şube ağını genişleten sektör, yurt dışında da bölgesel güç olma yolunda hızla ilerliyor."

ÜRÜN KULLANIMI ARTACAK
Devletin sektöre destek vermesi ve yeni oyuncuların girişiyle sektörün büyüme ivmesinin önümüzdeki yıllarda daha da hızlanacağını ileri süren Türkiye Finans Genel Müdürü Osman Çelik, "Aynı zamanda katılım bankacılığı ürünlerine yönelik farkındalığın artmasıyla birlikte talebin ve ürün kullanımının da artacağı öngörülüyor. İslami finansın önemli ürünlerinden biri olan ve 2010 yılına kadar daha önce ülkemizde hiç kullanılmamış olan Sukuk ihracının 5 yıl içinde 6 milyar 430 milyon TL hacme ulaşmış olması güzel bir gelişme" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgesel güç olma yolunda ilerliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN