Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geriye dönük düzenlemeler rahatsızlık yaratıyor

Mapfre Genel Sigorta CEO’su Serdar Gül, trafik sigortası mevzuatındaki geriye dönük uygulamalar yüzünden yabancı sigorta yatırımcılarının da rahatsız olduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 30.3.2016
Geriye dönük düzenlemeler rahatsızlık yaratıyor
Türkiye'de uzun yıllardan beri süren kârsızlık sorunu ve mevzuattaki belirsizlikler yabancı sigorta şirketlerini rahatsız ediyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Mapfre Genel Sigorta CEO'su Serdar Gül, "Türkiye'de yabancı sermayedarlar rahatsız. Normalde bir sene kâr edersiniz bir sene zarar edersiniz, bu doğal karşılanabilir. Ancak Türkiye gibi zararın istikrarlı bir şekilde devam ettiği gelişmiş bir ülke yok. Son 10 senedir bir kârsızlık durumu söz konusu. Artık yatırımcılar bu sürecin bitmeyeceğine inanıyorlar" dedi. Gül şöyle devam etti: "Bir mahkeme kararıyla, sorumlu olmadığınız 5-10 yıl önceki dönemlere ait geriye dönük ödemeler çıkıyor karşınıza. Bu durum sadece sigorta sektörünü ilgilendiren bir konu değil. Her sektörde, yabancı yatırımcının en büyük korkusu yatırım yaptığı ülkelerdeki yasal ortamın belirsizliğidir."

"KÂRLILIK OLSAYDI GÖZ ARDI EDİLEBİLİRDİ"
Türkiye'de geriye dönük sürprizlerin bu kadar çok şirketlerin karşısına çıkmasının, sigorta şirketlerine ve doğal olarak sermayedara zarar verdiğini belirten Serdar Gül, "Sektörde yeterli kârlılık olsaydı, geriye dönük ödemeler göz ardı edilebilirdi. Beş sene önce de benzer yasalar vardı, ancak sektörde bu kadar zarar yoktu. Sermayedar bu durumdan çok rahatsız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geriye dönük düzenlemeler rahatsızlık yaratıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN