Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin Antalya'da

Giriş Tarihi: 30.3.2016 10:37 Güncelleme Tarihi: 30.3.2016 10:38
Türkiye'nin en büyük kongre merkezi Antalya'da

Antalya'da 22 Nisan'da açılışı yapılacak sergi alanında inşa edilen ve 6 bin 500 kişilik 12 salondan oluşan , Türkiye'nin , Avrupa'nın en büyük üç merkezinden biri oldu.

Dünyanın üç organizasyonundan biri olarak kabul edilen Expo, Türkiye'de ilk kez Antalya'da 22 Nisan'da kapılarını açıyor. 'Çiçek ve Çocuk' temasıyla düzenlenecek Antalya için Aksu İlçesi'nde 1120 dekar alanda yaklaşık 1.6 milyar TL'lik yatırım gerçekleşti. Expo Kulesi, Expo Göleti, Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Çocuk Adası, amfitiyatrolar gibi yapıların yanı sıra, 25 bini aşkın ağaç dikiminin yapıldığı bu alanda, Türkiye'nin en büyük de inşa edildi.

Taca İnşaat firması tarafından yapılan kongre merkezi, Avrupa'nın en büyük üç kongre merkezinden biri oldu. Taca İnşaat şantiye müdürü Alp Akkurt, ana salonun 5 bin 3 kişilik, ayrıca 750 ve 550 kişilik iki ayrı seminer salonu ve 40'ar kişilik salonlar olmak üzere kongre merkezinin toplam 6 bin 500 kişilik 12 salondan oluştuğunu söyledi.

Kongre merkezlerinde fuaye alanlarının da büyük önem taşıdığını belirten Alp Akkurt, bu merkezde ise üç ayrı katta geniş ve ferah 3 fuaye alanı bulunduğunu, bu alanların toplam genişliğinin de 5 bin metrekareyi bulduğunu kaydetti. 7 asansör kullanılan merkezin her türlü kongrenin yapılabileceği şekilde inşa edildiğini anlatan Akkurt, "Türkiye'nin en büyük, Avrupa'da da ilk üçe giren büyüklükte bir merkez. İnşaat süreci 1 yıl sürdü. 6 ay temel çalışmalar ve üst yapı, 3 ay da ince işleri sürdü" dedi.

MALİYETİ 150 MİLYON TL

Kongre merkezinin toplam yatırım maliyetinin 150 milyon TL olduğunu dile getiren Alp Akkurt, 5 bin 3 kişilik ana salon tribünlerinin, Türkiye'de bir kongre merkezinde ilk kez uygulanan teleskopik (açılır-kapanır) sisteme sahip olduğunu söyledi. Akkurt, bu sistemle koltukların açılır-kapanır şekilde toplandığı ve sahne önünde iki ayrı büyük salon oluşturulabildiğini, böylece ayakta düzenlenen konser, kokteyl gibi etkinlikler için çok büyük bir alana dönüşebildiğini ifade etti. Bu sistemin genellikle sportif amaçlı salonlarda yaygın olduğunu belirten Akkurt, Türkiye'de bir spor salonunda uygulanıp uygulanmadığını bilmediğini, ancak bir kongre merkezi olarak ilk kez uygulandığını kaydetti.

44 BİN METREKÜP BETON

Kongre merkezi inşaatında 44 bin metreküp beton, 4 bin 500 ton demir kullanıldığını anlatan Akkurt, temelinde de 1 metre çapında ve 20-30 metre derinlikte toplam 500 adet kazık kullanıldığını söyledi. Merkezin salon büyüklüğünü sağlayan en önemli unsurlardan birinin de uzay çatı sistemi olduğunu vurgulayan Akkurt, çatının zeminden yüksekliğinin 25 metreye kadar ulaştığını dile getirdi. Akkurt, Türkiye'nin en büyük kongre merkezinin Antalya turizminin en önemli bölgeleri Kundu'ya 10 km, Belek'e 15 km, il merkezine 20 km ve Havalimanı'na 7 km mesafede olduğunu da söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin en büyük kongre merkezi Antalya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN