Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aksu ve Sır’da organik yaşam korunup ekolojik denge sağlanacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “Daha temiz ve yaşanabilir bir kent yaratmak için durmaksızın çalışıyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 31.3.2016
Aksu ve Sır’da organik yaşam korunup ekolojik denge sağlanacak
Büyükşehir Belediyesi'nin geleceğe daha temiz ve daha yaşanılabilir bir şehir bırakmak için projelendirdiği Atıksu Arıtma Tesisi inşaatı hızla devam ediyor. Tesis sayesinde özellikle endüstriyel atıkların döküldüğü Aksu, Sır Barajı göleti ve civarındaki organik yaşamın korunacak. 2033 yılında 1 milyon 178 bin 571 eşdeğer nüfusa hizmet verebilecek kapasitedeki tesiste ileri biyolojik yöntemle arıtılan sular içme suyu alınabilecek ortamlara deşarj edilebilecek özellikte olacak. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan proses, makine ve ekipman teçhizatına sahip modern bir anlayışla hayata geçirilecek tesisle birlikte il genelinde ileri düzeyde koruması sağlanacak.

SIR'IN ÖMRÜ UZAYACAK
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Atık suların çevreye verebileceği zararları engelleyen arıtma işlemleri, özellikle Sır Barajı Havzası için hayati önem taşıyor" dedi. 170 milyon liralık projenin yüzde 91'inin hibe desteğiyle yapıldığını belirten Başkan Erkoç, "Çevrenin korumasına önemli derecede katkı sağlayacak olan atıksu arıtma tesisi, yıllardır hiçbir arıtma işlemine tabi tutulmadan Sır Barajı'na dökülen atık suları temizleyerek hem barajın su kalitesini koruyacak, hem de ömrünü uzatacak" dedi.

GURUR PROJESİ
Gayberli bölgesinde 243 dönümlük alana yapılan tesisin bitmesiyle Kahramanmaraş'ın 'nin en önemli çevre dostu şehirlerinden biri olacağını vurgulayan Başkan Erkoç, çevre ve enerji faktörlü tesisin doğal hayata da önemli katkı sunacağını belirtti. Başkan Erkoç, atıksu arıtma tesisinin göreve geldikten sonra yaptıkları en önemli projelerden biri olduğunu ifade etti.

ÇEVRECİ VE MODERN BİR ŞEHRİN ALT YAPI AĞINI ÖRÜYORUZ
Kahramanmaraş'ı bir dünya kenti yapmak için gayret gösterdiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkan Fatih Erkoç atık su arıtma tesisinin daha sağlıklı ve çevreci bir şehrin alt yapısını oluşturacağını söyledi. Başkan Erkoç, "Kahramanmaraş'ın tüm atık suları, kanalizasyon hatlarıyla yapacağımız atıksu arıtma tesisine taşınacak. Temel amacımız çevre bilinci oluşturarak gelecek nesillere daha modern, daha yaşanabilir bir şehir, daha iyi bir çevre bırakabilmektir. Halkımıza temiz ve sağlıklı bir Kahramanmaraş kurmanın gayreti içindeyiz. Şehrimizi uzun yıllar ihtiyacını karşılayacak altyapı ağıyla örüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksu ve Sır’da organik yaşam korunup ekolojik denge sağlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN