Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin ilk sürücüsüz otomobili Doblo oldu

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Türkiye’nin ilk sürücüsüz otomobili Doblo oldu

’nin ilk sürücüsüz aracını üreten Tofaş, test çalışmalarına başladı. Teknolojisi GPS ve lazere dayanan araçta model olarak Doblo kullanıldı

'nin ilk sürücüsüz aracını Tofaş üretti. Fabrikada test çalışmaları yapılan aracın teknolojisi GPS ve lazere dayanıyor. 'Let Me Drive' adı verilen araçta Doblo model olarak kullanıldı. Google'ın sürücüsüz aracından, kullandığı teknoloji ve kamera ekipmanları ile farklılaşan Let Me Drive, TÜBİTAK ve Okan Üniversitesi işbirliği ile sanal ortamda test edildi. 2013'te geliştirilmeye başlayan araç, öndeki aracın hızına göre hızını ayarlıyor. Kamera ve şerit takip sisteminin de ekleneceği aracın bir sonraki aşamada Tofaş içindeki diğer test sahalarında da denenmesi planlanıyor. Yeni modelleri Egea'da beklenmedik bir taleple karşılaştıklarını söyleyen Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu, "Özellikle Avrupa piyasasında büyük bir talep var. Satış rakamımız ne kadar üretirsek o kadar olacak. Araç Avrupa'daki ekonomik durum nedeniyle çok talep görüyor. Bu nedenle üç vardiyaya çıkıyoruz" dedi.

BİN ROBOT ÇALIŞANI VAR
2015'te Avrupa için ihracat öngörmezken talep üzerine sipariş tarihlerini iki ay öne çektiklerini belirten Eroldu, "Gönderime Kasım 2015'te başladık. Bu yıl, İtalya'ya bin-2 bin adet sedan yollamayı planlarken sipariş beklenenin çok ötesine çıktı. EMEA'da 20 bin adetlere yükseldi. Ayrıca, önümüzdeki aylarda Dodge markası altında Neon ismiyle Meksika'ya gönderime başlayacağız" şeklinde konuştu. Endüstri 4.0 uygulamalarına geçiş sürecinde olduklarını da belirten Eroldu, "Bugün 8 bin çalışanımız, bine yakın robotumuz ve 400 bin adetlik üretim kapasitemiz ile 6 markaya aynı anda üretim yapıyoruz" dedi. Araç hafifletme konusunda Fiat Chrsyler tarafından Ar-Ge'nin merkezi olarak konumlandırıldıklarını belirten Eroldu, Egea'da 50 kiloluk bir azaltma kaydettiklerini vurguladı. 10 yıldır cironun yüzde 3'ünü Ar-Ge'ye aktardıklarını da söyleyen Eroldu, "Bugüne kadar başvurduğumuz patent sayısı 350'yi buldu. Sadece 2015'te 145 başvuru yaptık. Bir önceki yıl 75 başvuruyla 'de 6'ncı sırada yer aldık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin ilk sürücüsüz otomobili Doblo oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN