Alman ayakkabı zinciri Reno Ziylan’ın oldu

Uluslararası satın almalarına bir yenisini daha ekleyen Ziylan, Alman devi HR Grup’u bünyesine kattı. Satın almanın 500 milyon euroyu bulabileceği iddia edildi. Şirketin patronu Mehmet Ziylan, “60 milyon çift satış yapmayı hedefliyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Alman ayakkabı zinciri Reno Ziylan’ın oldu
500 MİLYON EURO İDDİASI
İtalyan ayakkabı devi Lumberjack'i 4 yıl önce satın alarak büyük bir başarıya imza atan Ziylan Grup, şimdi de Alman perakende devi HR'yi bünyesine kattı. Ziylan, Avrupa'nın ikinci büyük ayakkabı perakende markası olan Reno'yu bünyesinde barındıran Alman HR Grup'u ülkenin en önemli yatırım fon şirketi capiton AG ile birlikte satın aldı. Alman basınında çıkan haberlerde bu satın almanın 500 milyon euroya kadar çıkabileceği iddia edildi.

HEDEF 60 MİLYON ÇİFT
380'i Almanya'da olmak üzere 6 ülkede toplam 505 Reno mağazası olan HR Grup, yıllık 25 milyon çift ayakkabı satışı gerçekleştiriyor. Yaklaşık 550 milyon euro ciro büyüklüğüne sahip olan şirketin piyasa değeri ise 2.4 milyar euro. Satın almayla ilgili konuşan Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, "Ziylan mağazacılık ve HR Grup olarak toplamda 35 milyonu , 25 milyonu Avrupa'da olmak üzere yılda 60 milyon çifti aşkın ayakkabı satışı yapmayı hedefliyoruz. Bu satın almayla 3.5 milyar TL'lik ciroya ve 1.000 mağazaya ulaşıyoruz" dedi.

TÜRKİYE'DE ÜRETECEK
HR Grup'un satışını yaptığı 25 milyon çift ayakkabının 10 milyonunu 3 yıl içinde 'de üretmeyi planladıklarını belirten Ziylan, "200 milyon euroluk ihracata ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

2012'de Lumberjack markasını satın alarak Avrupa marka pazarına güçlü bir giriş yapan Ziylan, HR Grup'la birlikte ayakkabı perakende sektöründe de Avrupa'nın önde gelen oyuncularından biri oldu. '2023 Dünya markası' vizyonuyla satın almalar gerçekleştiren şirket, bünyesindeki Kinetix, Lumberjack ve Polaris gibi markaları da Avrupa pazarına açmış oldu.

1.1 milyar euroluk fonu yönetiyor
Özel bir sermaye şirketi olan ve bağımsız yönetilen capiton AG, toplamda 1.1 milyar euroluk fon yönetiyor. Yatırım portföyünde 12 adet küçük ve orta büyüklükte işletmelerin bulunduğu capiton AG, özellikle Almanya, Avusturya ve İsviçre'deki şirketlerden orta ve uzun vadeli hisse alımları yapıyor. Portföyündeki KOBİ'lerin operasyonlarını finanse eden capiton AG, yönetim tarafından yapılan satın almalarla büyümeye ilişkin bir sermaye ortağı gibi hareket ediyor.

2005'te Hamm ile Reno'nun birleşmesiyle kurulan HR Grup, 20'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Şirketin 500 perakende mağazası ve yaklaşık bin 800 toptan satış noktası bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman ayakkabı zinciri Reno Ziylan’ın oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN