İhracatta artış trendi sürüyor

Giriş Tarihi: 2.4.2016
İhracatta artış trendi sürüyor
Türkiye, ihracatta 14 ayın ardından şubatta yakaladığı yükseliş performansını mart ayında da devam ettirdi. İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre ihracat martta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.6 artışla 11.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 3 ayında toplam ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.8 gerilemeyle 33.4 milyar dolar olurken, aynı dönemde kilogram bazında yüzde 10.9'luk artış oldu. Parite etkisi ise uzun bir aradan sonra 117 milyon dolarla pozitife döndü. Son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 9.2 düşüşle 140.3 milyar dolar oldu.
Şubattaki artışın devam etmesinin kendilerine motivasyon sağladığını belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, başarılarının sürmesi için yurtdışı temaslarını artırdıklarını ve yeni pazarlar için önemli adımlar attıklarını anlattı.

4.5G EKONOMİYİ BÜYÜTECEK

TİM Başkanı Büyükekşi, dünyada bir ilk olan 4.5G'nin, 'nin yaşadığı büyük atılımın en önemli göstergelerinden olduğunu vurgulayarak, genişbant erişimindeki her yüzde 10'luk artışın, ülkelerin milli hasılasında yüzde 1-1.5 büyüme sağladığını söyledi.
TİM verilerine göre, ihracat geçen ay AB'ye yüzde 13.9 artarken, Ortadoğu'ya yüzde 1.6, Afrika'ya 6.5, Kuzey Amerika'ya 1.7 geriledi.
BU YIL Hedefe ula şaca ğıZ
İki aydır devam eden ihracat artışının gelecek aylarda daha yüksek oranlarda gerçekleşeceğini belirten Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Şubat ayında başlayan artış trendinin devam ediyor olması, sürdürülebilir ihracat artışıyla birlikte 2016 ihracat hedefimize ulaşmamızın ayak sesleridir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta artış trendi sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN