Türkiye'nin en iyi haber sitesi

dünyası Kuzey 'ta

Giriş Tarihi: 4.4.2016 11:05 Güncelleme Tarihi: 4.4.2016 11:07
İş dünyası Kuzey Irak'ta

Genel Merkezi Mersin'de bulunan 'nin birliği ile Ekonomi Bakanlığı himayesinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde Kuzey 'a iş gezisi düzenlendi.

Kuzey Bölgesel Yönetimine ihracatı artırma yönelik düzenlenen program kapsamında Türk adamları Erbil'e gitti. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Başkan Vekili Tarık Ciğer başkanlığındaki heyet ilk olarak Erbil ve Sanayi Odası Başkanı Dara Jalil Al-Kayat ile bir araya geldi. Heyetin görüş ve önerilerini dinleyen Al-Kayat, kendi sorun ve dileklerini dile getirdi. Erbil Ticaret Müşaviri Mustafa Yılmaz'ın eşlik ettiği heyet daha sonra düzenlenen iş formuna katıldı. İş formunda konuşan Ciğer, Bölgesel yönetiminin Türkiye ve ihracatçıları için önemini belirterek taraflar arasındaki mevcut yoğun ilişkileri artırmak ve bu ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Kuzey Irak Bölgesel yönetimi ile ilişkileri kazan-kazan prensibi çerçevesinde artıp, geliştirmek istediklerini kaydeden Ciğer, şöyle devam etti:
"Biz en kaliteli ürünlerimizle navlun maliyetleri avantajını da kullanarak bu bölgenin vazgeçilmez ve güvenilir tedarikçisi olmak istiyoruz. Bizler bölgenin ticari gücünü ayakta tutarak dostluk ve ortaklıkların temennisi olmalıyız. Bugün işbirliğinin yanı sıra güçlü ticaret bağlantıları ile kültürel bağlarımızı kuvvetlendirme fırsatına da sahibiz ve bu fırsatı değerlendirmek ortak sorumluluğumuzdur."

Ardından konuşan Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Al-Kayat ise, Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi vatandaşlarına yönelik başlattığı vize uygulamasından duyulan sıkıntıyı dile getirdi. Al-Kayat bu uygulamanın iki ülke arasındaki mevcut ticaret ilişkilerini çok olumsuz etkileyebileceğine değinerek Türk Hükümetinden bu uygulamaya en azından işadamlarına yönelik bir çözüm getirilmesini istedi.

Al-Kayat, yıllar içinde tesis edilen köklü ticari ilişkilerin böyle bir uygulamaya kurban edilmemesi gerektiğini vurgulayarak Türk ürünlerinin yerini yavaş yavaş İran ürünlerinin almaya başladığını, bunun geri dönülmesi zor pazar kayıplarına neden olabileceğinin altını çizdi.
Forumun ardından Türk ve Iraklı işadamları ikili görüşmeler yaparak ticari bağlantılar yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası Kuzey Irak'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN