Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BP 20 milyar dolar ceza ödeyecek

'li bir federal mahkeme, İngiliz enerji şirketi British Petroleum'un (BP) 2010'da Meksika Körfezi'ndeki sondaj kuyusunda meydana gelen felaket sonucu 20 milyar dolar tazminat ödeme teklifini onayladı.

Giriş Tarihi: 5.4.2016 22:30
BP 20 milyar dolar ceza ödeyecek

New Orleans Federal Mahkemesi Yargıcı Carl Barbier'ın onayladığı teklife göre, sondaj kuyusundaki sızıntı ve yangın sonucunda çevreye verilen zararın karşılanması için BP, 'li yerel yönetim ve 5 eyalete, gelecek 16 yılda toplam 20,8 milyar dolar ödeyecek.

Tazminat, ABD'de tek bir kurumun uzlaştığı en büyük miktar olma özelliği taşıyor.

ABD tarihindeki en büyük çevre felaketi olarak adlandırılan sızıntı sonucu BP'nin Meksika Körfezi'ne komşu eyaletlerde zarar gören iş yeri ve sakinlere tazminat ödeme davası 2012 yılından beri devam ediyor.

BP'den, geçen sene yapılan bir açıklamada, felaket sonrası ödenen farklı ceza, anlaşma ve uzlaşma bedelleri ile okyanusun temizlenmesi toplam maliyetinin 53 milyar doların üzerinde olacağının tahmin edildiği belirtilmişti.

Söz konusu felaket sonucu sondaj kuyusunda çalışan 11 işçi hayatını kaybederken, petrol sızıntısı yaklaşık 3 ay sürmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BP 20 milyar dolar ceza ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN