Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 5.4.2016 11:25 Güncelleme Tarihi: 5.4.2016 11:29
Ziraat Bankası'na 1.1 milyar sendikasyon kredisi

, 19 ülke 42 bankadan toplam 1.1 milyar USD sağladı. 367 gün vadeli, USD ve EUR cinsinden sağlanan kredi yoluyla Banka, 4 Nisan 2016 tarihinde vadesi gelen sendikasyon kredisini yeniledi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı , "Gelişmekte olan ülkelere fon akışının azaldığı bu dönemde; Türkiye, güçlü makro ekonomik çerçevesi ile yatırımcıların ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bankamızın, vadesi gelen ni yenilemiş olması, uluslararası piyasalarda Bankamız ve ülkemize duyulan güvenin bir göstergesidir. Bankacılık sektörünün yurt dışından fon temini konusunda hiçbir zorlukla karşılaşmasını beklemiyoruz" dedi.

Kuru, "Ülkemizin en önemli aktifleri arasında yer alan Ziraat Bankası için 2011 yılında başladığımız ve sürdürülebilirliği esas aldığımız değişim ve dönüşüm projemize devam ediyoruz. Önemli mesafeler katettik. Alınmakta olan sonuçlar; bunu teyit emektedir. Özkaynaklarımızla uyumlu ve dengeli bir bilanço yönetimi çerçevesinde; kaynak yapımızı çeşitlendirmeyi sürdürüyor ve bu stratejinin bir unsuru olarak, mevduatın yanı sıra uygun maliyetli ve uzun vadeli mevduat dışı kaynaklar yoluyla da fonlama imkânlarını artırmaya devam ediyoruz.Sağladığımız uzun vadeli ve uygun maliyetli bu kaynakları; cari dengenin kurulması, istihdamın artırılması ve dış ticaretin geliştirilmesi çerçevesinde reel sektörünün ihtiyaç duyduğu finansman desteği olarak sunmayı sürdürüyoruz. Bunun bir sonucu olarak, 2015 yılında Bankamız, ülkemizin en çok kredi kullandıran bankası durumuna gelmiştir. Tüm bu faaliyetlerimizi ülkemizin lider ve moral bankası olmak hedefine uygun olarak gerçekleştiriyoruz" dedi. Kuru, sözlerine şöyle devam etti:

"Reel sektörün kaynak ihtiyaçlarını karşılamak için uluslararası finans kuruluşlarından uzun vadeli kaynak sağlamakla yetinmiyor, dış ticaretin finansmanı için uluslararası bankalardan sendikasyon kredisi de temin ediyoruz. Bankamız stratejileri doğrultusunda; 1.1 milyar ABD Dolarına kadar yükselen sendikasyon kredimizi, uluslararası piyasalardaki dalgalanmalara rağmen, yenilemiş bulunuyoruz. Bu başarılı kredi işlemiyle, 240,5 milyon ABD Doları ve 762 milyon EUR olmak üzere toplam 1.1 milyar ABD Doları karşılığı kaynak sağlanmıştır. 367 gün vadeli, ABD Doları için LIBOR + 85 baz puan ve EUR için EURIBOR + 75 baz puan maliyetle 19 farklı ülkeden 42 bankanın katılımıyla sağlanan bu sendikasyon kredisi gelişmesini sürdüren ülkemize ve Bankamıza olan güvenin devamının bir sonucudur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat Bankası'na 1.1 milyar sendikasyon kredisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN