Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Savunma Sanayi ’ya çıkarma yaptı

Giriş Tarihi: 6.4.2016 18:59 Güncelleme Tarihi: 6.4.2016 19:24
Türk Savunma Sanayi  Romanya’ya çıkarma yaptı

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) öncülüğündeki Türk savunma sanayi ’ya çıkarma yaptı. Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı gemiler Köstence Limanı’nı ziyaret etti.

'de özellikle MİLGEM projesi ile büyük bir ivme kazanan denizcilikte yerli dizayn, mühendislik ve entegrasyon yeteneğinin STM liderliğinde dost ve müttefik ülkelerde pazar kazanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye ve arasındaki işbirliğini desteklemek üzere Türk Deniz Kuvvetlerine ait gemiler Köstence limanını ziyaret etti.

BAŞARILAR TANITILDI

Kamu ve özel sektörün müşterek katılımıyla gerçekleşen ziyaret programında, Türkiye'nin bu alandaki başarıları STM öncülüğündeki heyet tarafından Savunma Bakanlığı Yetkilileri ve Deniz Kuvvetlerine tanıtıldı.

Programa ev sahibi ülkeden Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Alexandru Mirsu, Savunma Komitesi Başkanı Senatör Ion Mocioalca, üst düzey subaylar, kamu ve özel sektör temsilcileri ile büyük bir basın ordusu iştirak etti. Türkiye'yi de Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay başkanlığında, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Cemal Sami Tüfekçi ve STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ile diğer üst düzey yöneticiler temsil etti.

Türkiye ile Romanya arasında tesis edilmesi hedeflenen askeri alandaki bu işbirliğinin özellikle Karadeniz olmak üzere bölgesel istikrara katkı sağlayacağı ifade edildi.

ROMANYA MAKAMLARINA SUNULDU

4 Nisan'da gerçekleştirilen organizasyonda Romanya Deniz Kuvvetleri'ne ait iki fırkateynin modernizasyonu için açılan ihaleye ilişkin çalışma da yapıldı. 2004-2005 yıllarında savaş sistemleri sökülerek satılan 2 adet İngiltere yapımı Tip-22 sınıfı fırkateynin yenilenmesi ihtiyacının karşılanması için Romanya tarafından uluslararası ihale açılmıştı. Bu ihaleye katılmak üzere Türkiye Savunma Sanayi'nin önde gelen firmaları STM öncülüğünde hazırlıklarını Romanya makamlarına sundu.

Söz konusu modernizasyon projesine ilave olarak, milli kaynak ve mühendislikle üretilen Milli Gemi (MİLGEM) Projesi'nin ilk gemisi TCG Heybeliada Korveti'nin imkan ve kabiliyetleri de, Romanya Deniz Kuvvetleri ve Savunma Sanayii yetkililerine denizde tanıtıldı.

Tanıtım faaliyetinin önemli adımlarından bir diğerini; Türkiye'den STM liderliğinde, HAVELSAN ve ASELSAN ile Romanya'dan CSR firmasının katılımıyla gerçekleştirilen Proje Grubu İşbirliği Anlaşması'nın imzalanması oluşturdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Savunma Sanayi Romanya’ya çıkarma yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN