Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve borçları düzenlemesi ertelendi

Bankalarca sektöründe kullanılmak üzere kullandırılan krediler ve alacakların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeler için süre 31 Aralık 2015'ten 31 Aralık 2016'ya ertelendi.

Giriş Tarihi: 7.4.2016 09:53
Denizcilik ve turizm borçları düzenlemesi ertelendi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (), "Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, sektöründe kullanılmak üzere kullandırılan kredilere yönelik hükümlerin uygulanması 31 Aralık 2016'ya kadar yapılabilecek.

Bankalarca 31 Aralık 2016'ya kadar sektöründe değerlendirilmek üzere kullandırılan ve ikinci grupta (yakın izlemedeki krediler ve diğer alacaklar) sınıflandırılan krediler ve diğer alacaklar iki defa ile sınırlı olmak üzere yeni sözleşme koşullarına bağlanabilecek.

Bankalar, yeni sözleşme koşullarına bağladıkları kredileri ve diğer alacaklarını, ilgisine göre üçüncü, dördüncü veya beşinci grupta sınıflandırabilecek. sektöründe kullanılmak üzere kullandırılan krediler ve diğer alacaklar dışında üçüncü, dördüncü veya beşinci grupta sınıflandırılan kredilerin veya diğer alacakların bulunması halinde bu krediler de aynı grupta sınıflandırılacak.

Yeniden yapılandırılan krediler ve diğer alacaklarda birinci yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 5'inin geri ödenmiş olması, en az 3 ay süreyle izlendikleri grupta takip edilmeleri, ikinci yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 10'unun geri ödenmiş olması, en az altı ay süreyle izlendikleri grupta takip edilmeleri, üçüncü yeniden yapılandırmada toplam alacak tutarının yüzde 15'inin geri ödenmiş olması ve en az bir yıl süreyle izlendikleri grupta takip edilmeleri ve ödeme planında öngörülen ödemelerin aksatılmaması kaydıyla Yenilenen ve İtfa Planına Bağlanan Krediler Hesabına aktarılabilecek.

Bu süre içinde söz konusu alacaklar için, olması halinde ilave kullandırılan krediler hariç olmak üzere, izlendikleri gruba uygulanan özel karşılık oranlarında karşılık ayrılmasına devam edilecek. Yeniden yapılandırma kapsamında ilave kullandırılan krediler, belirtilen sürelerde yeniden yapılandırılan krediyle aynı grupta sınıflandırılacak.

Yeni sözleşme koşullarına bağlanan veya yeniden yapılandırılan kredi veya diğer alacaklarla ilgili yıl sonu ve ara dönemler itibarıyla kamuya açıklanacak finansal raporlarda bilgi verilecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizcilik ve turizm borçları düzenlemesi ertelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN