İhracatçılar ’da kuruyor

İran’a ihracat atağı başlatan TİM, başkent ’da 4 bin metrekarelik dev bir kuruyor. Binada farklı sektörlerden 60 firmanın bulunacağını söyleyen Başkan Büyükekşi, “Sırada Dubai var” dedi

Giriş Tarihi: 7.4.2016
İhracatçılar Tahran’da ticaret merkezi kuruyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Batı'nın yaptırımları kaldırma kararı aldığı İran'da Türk kuruyor. Uzun zamandır 'da yer arayışında olan TİM, 4 bin metrekarelik bağımsız bir binayı 5 yıllığına kiraladı. Ambargonun kalkmasıyla birlikte 40 milyar dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan İran'daki merkezin 2 ayda faaliyete geçirilmesi hedefleniyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu konuda gerekli işlemlerin sürdüğünü belirtti. Hazır giyim, ev tekstili, deri ürünleri, ayakkabı, iklimlendirme ve otomotiv sektörlerinden 60 şirketin yer alacağı ticaret merkezi için başvuruların beklenenin üzerinde olduğunu açıklayan Büyükekşi, "THY, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'na da yer tahsis edebiliriz. Ancak merkez şu anki konumu itibarıyla showroom, ofis niteliği taşıyor. THY ya da bankaların işlem yapabilmesi için binada ticaret yapılması konusunda izin alınması gerekiyor. Çalışmalarımız sürüyor" dedi.

BÜYÜK FIRSAT SUNUYOR
Büyükekşi, Tahran'daki ticaret merkezinin yurtdışında atak yapmak isteyen firmalar için büyük fırsat olduğunu söyledi. Burada firmaların bir yıl boyunca ürünlerini sergileyip, ikili ilişkiler geliştirebileceklerinin altını çizen Büyükekşi, "Devlet desteğiyle firmaların önü açılacak. Firmalar müşterileriyle daha yakından iletişim kurabilecek" diye konuştu.

İKİNCİ SIRADA DUBAİ VAR
Türk Ticaret Merkezleri'nin dünyadaki önemli noktalarda büyüyeceğini açıklayan Büyükekşi, "Sırada Dubai, ABD, Çin, Japonya ve Avrupa ülkeleri var. Dubai'de bir bina ile ilgili opsiyonlu anlaştık. ABD'de 3-4 yerde, Çin'de ise Şangay ve Guangzhou'da açacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatçılar Tahran’da ticaret merkezi kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN