Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e BDDK dopingi

BDDK, sektörüne verilen kredilerde karşılığı düşürüp yeniden yapılanma imkânı getirdi. Kararla bankacılara daha fazla kredi verme yolu açılırken turizmcilerin de nakit akışı düzelecek

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Turizme BDDK dopingi

B ankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu yıl 2.5 milyar ana para, 800 milyon dolar da faiz geri ödemesi bulunan sektörünün kullandığı kredilerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi tamamladı. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bankalarca 31 Aralık 2016'ya kadar turizm sektöründe değerlendirilmek üzere kullandırılan ve ikinci grupta (yakın izlemedeki krediler ve diğer alacaklar) sınıflandırılan kredilerle diğer alacaklar iki defayla sınırlı olmak üzere yeni sözleşme koşullarına bağlanabilecek. Ayrıca, ödeme zorluğu geçici likidite sıkışıklığından kaynaklanıyorsa, yeni kredi açmak dahil üç defa yeniden yapılandırma yapılabilecek. Bu düzenleme karşılık oranlarını düşüreceği için bankaların daha fazla kredi vermesinin önünü açacak. Turizmde de likidite sıkışıklığı nedeniyle geri ödemede zorlanan firmalar rahatlayacak.

TIKANIKLIK AÇILDI

Desteği çok olumlu bir adım olarak niteleyen turizmciler, likidite rahatlığının özellikle 2017 sezonu için büyük önem taşıdığını belirterek, "Finansal sorunların çözümüyle pazarlama faaliyetlerine daha rahat odaklanacağız" dedi. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yusuf Hacısüleyman, yeni sezon anlaşmalarının başladığını belirterek desteğin 2017 için çok önemli olduğunu kaydetti. Hacısüleyman, "Rahat bir pazarlama yapılabilmesi için likiditenin güçlü olması gerekiyor. Bu destekle pazarlamaya odaklanacağız" diye konuştu. Antalya Aska Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Arslan ise bu desteğin sektördeki tıkanıklığı açtığını belirterek, "Bankalar daha pozitif ve ılımlı bir yaklaştı. Örneğin biz kredimizi 1 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli olarak şekillenderdik" ifadelerini kullandı.

"BU ADIM HEM TURİZM HEM DE BANKACILIK SEKTÖRÜ RAHATLATACAK"

Türob Başkanı Timur Bayındır taleplerin tamamını karşılamasa da desteğin sektörü soluklandıracağını söyledi. Bayındır, "Hazine desteği sağlanmamış ancak bu adım hem turizm hem de bankacılık sektörü rahatlatacak" dedi. Dedeman Otelleri CEO'su Emrullah Akçakaya ise desteğin sektöre büyük nefes aldıracağını belirterek, şunları söyledi: "Hükümet verdiği tüm sözleri yerine getirdi. İstihdam teşviki de gelir ve yiyecek içecekteki KDV yüzde 18'den 8'e inerse sektör bu yılı çok rahat atlatır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizme BDDK dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN