Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorunlu banka yok

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Sorunlu banka yok

BDDK Başkanı Akben, Moody’s’in ’de sorunlu banka olduğu ve yasal düzenleme gerektiği imasına jet yanıt verdi. Akben, “Onu neye istinaden söylüyorlar. Hiç öyle bir sorunumuz yok” dedi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 'de bir bankanın sorunlu olduğu ve yeniden sermayelendirilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğine dair raporu en yetkili kurum tarafından yalanlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "Sorunlu olan bir bankamız yok" dedi. Moody's konuyla ilgili raporunda "Sorunlu bir bankanın yeniden sermayelendirilmesinin maliyetini kreditörlere yansıtma yetkisini güçlendirecek yasal düzenlemeler yapılmalı" ifadesi yer almıştı. "Hiç öyle bir sorun yok, öyle bir çalışmamız da yok" diyen Akben, "Onu neye istinaden yazmışlar? Bankalar Kanunu çerçevesinde böyle bir mevzuat yok" şeklinde konuştu.

TAHMİNLERİ TUTMUYOR

Kredi derecelendirme kuruluşlarının işinin tahminlerde bulunmak olduğunu ancak geçmişe baktıklarında bunların birçoğunun tutmadığını anımsatan Akben, bu durumu en son büyüme rakamında gördüklerine işaret etti. Akben, "Büyüme yüzde 4 gerçekleşti, bu kurumların tahminlerine baktığımızda yüzde 2.1-2.2 rakamlarında geziyorlardı. Böyle bir sapma olabilir mi?" dedi.

TÜKETİCİ BORÇLANMASI YAVAŞLADI

Tüketici kredileriyle ilgili olarak Merkez Bankası, Hazine ve ilgili kurumlarla görüşmeleri aşağı yukarı tamamladıklarını vurgulayan BDDK Başkanı Akben, tüketicilerin kazançlarına göre borçlanmaları konusunda son rötuşları yaptıklarını söyledi. Akben, "Herkesin ayağını yorganına göre uzatmasını, borçlanmayı kazançları ile sınırlandırmalarını istiyoruz. Zaten birkaç aydan beri tüketici kredilerindeki borçlanma hem yavaşladı, hem geriye döndü" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunlu banka yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN