Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yanınızdayız

Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’ın ev sahipliğinde sektörü akşam yemeğinde bir araya geldi. Albayrak, “Bizi diğer medya gruplarından ayıran millet sevgisi” dedi

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Her zaman yanınızdayız
SABAH gazetesinin düzenlediği 'Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın ardından Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak'ın ev sahipliğinde sektörünün dev isimleri akşam yemeğinde bir araya geldi.

DÖNÜŞÜMÜN ARKASINDAYIZ

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen yaklaşık 50 kişinin katıldığı yemeğin açılışında kurultaya katılan tüm katılımcılara teşekkür eden Serhat Albayrak, "Turkuvaz Medya Grubu olarak diğer gruplardan farkımız, kârlılık gözetmeksizin ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi ve millet sevgimizdir. Bütün çalışma arkadaşlarımın bakış açısı da budur. Milletimizin daha konforlu hayat sürmesi, daha sağlıklı evlerde yaşaması tek temennimizdir. Kentsel dönüşüm sürecinin arkasındayız. Allah korusun, 'da yarın bir deprem olsa kaç kişi vefat eder. Biz bunun altından kalkamayız. Bir insanımızın canı bile bizim kurumumuz için çok önemli. Bu bilinçle hareket ediyoruz" diye konuştu. Millete hizmet etmenin işin en keyifli kısmı olduğunun altını çizen Albayrak, "Biz medya ayağında, bankacılar finans ayağında siz de inşaat ayağında olduğunuz sürece vatandaşlar için çok daha güzel, yaşanabilir bir hayat sağlarız. Önümüzdeki 5-10 yıllık planlarla inşallah çok daha güzel işler yapılacak. Biz medya grubu olarak sizlere her destek vereceğiz" dedi.

DİZİLERİMİZ ÇOK ETKİLİ

Vatandaş olarak orta ve alt gelir grubuna daha fazla konut üretilmesi gerektiğinin altını çizen Albayrak, "Toplu Konut İdaresi bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Ancak özel sektörün de bu konuya katkı sağlaması lazım" dedi. Kamu bankalarının 2008 krizinden bu yana ciddi mesafe katettiklerini belirten Albayrak, "Türkiye 2008 krizini atlatabildiyse bu kamu bankaları sayesinde oldu" diye konuştu. Turkuvaz Medya Grubu olarak, yabancıya mülk satışında çok büyük etki sağladıklarını kaydeden Albayrak, "Biz dünyaya Amerika'dan sonra en büyük dizi ihracatı yapan ülkeyiz. Bu kısa vadede çok hissedilmiyor ancak uzun vadede turistler dizilerde Boğaz'ı ve Taksim'i görerek İstanbul'a geliyor" dedi.
GÜNÜN HATIRASINI ERDOĞAN'A SERHAT ALBAYRAK VERDİ

5 İL DE DAHA YAPACAĞIZ


Önceki gün ilki İstanbul'da gerçekleşen 'Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın 5 ilde daha yapılacağını söyleyen Serhat Albayrak, "İlk etapta Bursa, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Ankara olarak devam edeceğiz. İnşallah bütün Türkiye'de bu kurultayları yaparız" mesajı verdi.

ÜLKEYE ÇELME TAKILSA DA BÜTÜN VERİLER ORTADA

İlk fazının İstanbul'da gerçekleştiği kurultayın tüm Anadolu şehirlerinde de yapılması gerektiğini vurgulayan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "Anadolu'da çok büyük bir talep var. Bu işin paydaşları özel sektör, kamu ve basın olması lazım. Bu işbirliğiyle talep olan tüm şehirlerde bu tarz kurultaylar yapılmalı" dedi. Son dönemde inşaat sektörünün çok fazla eleştirilere maruz kaldığını belirten Başkan Turan, "Sektörle havadan para kazanıldığını, ülke ekonomisine hiç katkısının olmadığı düşünülüyor. Türkiye'ye ne kadar çelme takılmaya çalışılsa da veriler her şeyi gösteriyor. 2015'te 1 milyon 300 bin konut satıldı. İç ve dış mihraktan çelmeler takılmasına rağmen sektöre zarar veremediler" mesajı verdi.

SEKTÖR İLERİYE GİTMELİ

2023'te inşaat sektörünün daha ileriye gitmesinin hedeflendiğini belirten Turan, "Eğer bunun zıttını konuşacaksak sanayi neden geriye gidiyor diye tartışılabilir. Ama inşaat neden ileriye gidiyor diye tartışılmaz. Bu kurultayın tüm sektöre fayda getireceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

HER YERDE OLACAĞIZ

Kurultay sürecinin en başından beri takipçisi ve destekçisi olduklarının altını çizen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "İnşaat sektörü açısından böyle büyük bir organizasyon çok şey ifade ediyor. Daha önce Mütekabiliyet Yasası'yla ilgili çok olumlu gelişmeler oldu. İnşallah bu kurultayın kentsel dönüşümde çok önemli bir dönüm noktası olacağını düşünüyorum. Emlak Konut olarak da bize düşen ne varsa her zaman, her yerde olacağız" diye konuştu.

KURULTAY SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ

Vakıf Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Özgür Obalı, emeklilik fonlarıyla gayrimenkul sektörünün arasında ciddi bir köprü oluşturmayı kendilerine misyon edindiklerini belirtti. Obalı, "Emeklilik fonlarının gayrimenkul ve altyapı projelerine aktarılması belki bundan sonra gündeme taşınabilecek" dedi. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, kurultayın sektör açısından çok büyük anlam ifade ettiğini kaydederek, "Kentsel dönüşüm ve akıllı şehirler birbirine entegre iki konu. Başlatılan dönüşüm süreci ağır ilerliyor. Yıllardır emek sarfediyoruz. Kendi adıma bir bölgede 2.5 yıldır kentsel dönüşüm çalışması yapıyorum. Fikirtepe'nin 4 yılı olmuş. Vatandaşın acil bilinçlenmesi lazım. Böyle organizasyonlarla dönüşüm konusunda daha hızlı yol alırız" dedi.

KAMUOYU OLUŞTURDUNUZ

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas her zaman SABAH'ın desteğini hissettiklerini söyleyerek, "Bu güçle beraber yürüdük. Türkiye'de meseleleri aşmanın yolu kamuoyu oluşturmaktan geçiyor. Talep ettiğimiz şey doğruysa, bir çekincemiz olmaması lazım. 2010'da Mütekabiliyet Yasası'yla ilgili yapılan haberler ciddi bir kamuoyu oluşturmuştu. Kentsel dönüşümde de benzer bir sonuca ulaşacağız" dedi. Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, inşaat sektörünün önünde ciddi engeller olduğunu kaydederek, bu çapta yapılan organizasyonların engelleri kaldırmada büyük rol oynayacağını ifade etti. Ziraat Katılım Genel Müdürü Osman Arslan ise, 'Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda katılım bankacılığının tartışıldığını ve inşaat sektörü temsilcilerinin beklentilerini dinleme imkânına sahip olduklarını belirtti.

KANUNLARA KATKINIZ VAR

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, SABAH'ın gücünü her zaman arkalarında hissettiklerini belirterek, "Son 5-6 yılda sektörümüzle ilgili ne kanun çıktıysa bunda gazetenizin çok büyük katkısı oldu. Yabancıya mülk satışı devlet politikası haline gelmeli. Bizlerin şirket olarak içselleştirmesi lazım ki çok ciddi girdi sağlayalım" dedi. YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan da, "Kredi faizinde psikolojik eşik olan yüzde 1'in 0.99'a geldiğini görsek sektör canlanacak ve satışlar artacak. Bu etkinliğin sadece İstanbul ile sınırlı kalmaması sektör açısından çok önemli olacaktır" dedi. Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu da inşaat sektörünü her zaman desteklediklerini belirterek, "İyi projelerde bu desteği artırmaya devam edeceğiz. Faizlerin düşmesi için de biz elimizden geleni yapıyoruz. Biraz biz fedakârlık edeceğiz çok fazla faiz artırmayacağız, biraz da sektör oyuncuları fedakarlık edecek" dedi.

İNŞAATA SAHİP ÇIKIYORSUNUZ

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, inşaat sektörüne tek sahip çıkan gazetenin SABAH olduğunu belirterek, "Grubunuz tüm mecralarıyla hep bizim yanımızda, hep destekçimiz. Bazı gazeteciler bizi rantçı ilan ettiler yasaların çıktığı dönemde. Ancak kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve 2B yasası Sabah'ın manşetleriyle çıktı" diye konuştu. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise, "SABAH Grubu'na bizi desteklediği için çok teşekkür ediyorum. Bu tarz organizasyonların tüm ülke genelinde yapılması inşaat sektörü açıs��ndan son derece önemli" dedi. Keleş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Keleş de, SABAH'ın inşaat sektörünün sesi olduğunu belirterek, bir an önce sektörün önündeki engellerin kalkması ve dönüşümde çözüm sürecine yoğunlaşılması gerektiğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her zaman yanınızdayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN