küresel vergiyi canlandırdı

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Panama küresel vergiyi canlandırdı

’da sızan bilgiler, küresel vergi tartışmalarını canlandırdı. Avrupa’da yapan her küresel şirket veya iştiraki artık ülke ülke ne kadar vergi verdiğini ve kâr elde ettiğini açıklamak zorunda

Avrupa Birliği'nde Apple ve Starbucks gibi firmalar hakkında açılan davalar halihazırda gündemi meşgul ederken toplam vergi kaçağı da hesaplandı. Buna göre Avrupa'nın çok uluslu firmalardan vergi kaybının maliyeti yıllık 70 milyar yu buluyor. Yapılan düzenlemelerde sınırlar da belirlendi. Cirosu 750 milyon euro üzeri olan tüm firmalar düzenlemelere tabi olacak.

'da ortaya sızan off-shore hesap bilgileri küresel bir vergi çatısı yaratma fikrini tekrar gündeme taşıdı. Avrupa Komisyonu birlik içinde faaliyet gösteren çok uluslu firmaların bazı yasal düzenlemeler getirmeye hazırlandığını açıkladı. Taslak metine göre, Avrupa'da yapan her küresel şirket veya iştiraki artık ülke ülke ne kadar vergi verdiğini ve kâr elde ettiğini açıklamak zorunda.

PARLAMENTO ONAYIYLA DEVREDE

11.5 milyon belgenin Panama'da sızmasının ardından Avrupa Komisyonu'nun gündem maddeleri arasında ilk sıraya yerleşen vergi konusunda verilecek cezalar da tartışılmaya başlandı. Taslak bir düzenleme hazırlayan Avrupa Komisyonu yetkilileri "Siyasetin ve kamuoyunun ne kadar hazır olduğu konusunu belirliyoruz" değerlendirmesini yaptı. Ayrıca KOBİ'lerin büyük firmalar gibi vergi kaçırmayıp rekabet avantajı sağlaması da tartışma konusu oldu. Dün detayları açıklanan düzenlemelerin yürürlüğe girmesi için AB maliye bakanlarının ve Avrupa Parlamentosu'nun onayı gerekiyor. Tartışmaya IMF Başkanı Christine Lagarde da katıldı. Lagarde, ilk olarak İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın ortaya attığı küresel vergi fikrinin bazı zor yanları olabileceğini belirtti.

CAMERON İKİ İNGİLİZ MEDYA DEVİNİ İFŞA ETTİ

Panama Belgeleri sonrası babasına ait off-shore şirketinde hisseleri olduğunu itiraf eden ve istifası istenen İngiltere Başbakanı David Cameron, işin içinde medya devleri BBC ve Guardian'ın da olduğunu savundu. Cameron açıklamayı Avam Kamarası'nda yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Panama küresel vergiyi canlandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN