Elitaş: İlişkileri gelişiyor

Giriş Tarihi: 14.4.2016 15:47
Ekonomi Bakanı Elitaş: İlişkileri gelişiyor

, 2015'te ile hacminin istenen seviyenin altında olduğunu belirtirken, "Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmalıdır. Türkiye müzakere masasına oturmaya hazır. Ülkeler arasındaki yatırım rakamları artırılmalıdır" dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından İstanbul'da düzenlenen - İş Fırsatları Forumunda MÜSİAD ile Mekke Odası arasında iş birliği anlaşması imzaladı. Törene, ve Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Sanayi Bakanı Tevfik bin Fovzan El-Rabia, Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, DEİK Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Yusuf Cevahir katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye'nin Suudi Arabistan'ı en büyük iş ortaklarından bir olarak gördüğünü belirtti. İslam İşbirliği Liderler Zirvesi gibi üst düzeyde gerçekleştirilen ziyaretlerin sayısının artıkça, ülkelerin refahının artacağını söyledi. Ekonomi Bakanı Elitaş, 2015'te Suudi Arabistan ile ticaret hacmimizin istenen seviyenin altında olduğunu ifade ederek "Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmalıdır. Türkiye müzakere masasına oturmaya hazır. Ülkeler arasındaki yatırım rakamları artırılmalıdır" dedi.


"TÜRKİYE VE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER GELİŞİYOR"


Suudi Arabistan Krallığı Ticaret ve Sanayi Bakanı Tevfik bin Fovzan El-Rabia açılış konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğuna dikkat çekerek, bu durumun tüm iş adamlarını memnun ettiğini söyledi. İki ülke arasında günlük 16 uçak seferinin yapıldığına değinen El-Rabia, turizmin giderek gelişmekte olduğunu ve ticareti engelleyecek her türlü engelin kaldırılmasına ilişkin iki ülkenin, devlet çalışanlarından oluşacak bir çalışma heyeti oluşturulmasına karar verdiklerini belirtti.


"MUTABAKAT İMZALANDI"


Konuşmaların ardından, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nail Olpak ile Mekke Ticaret Odası Başkanı Maher Saleh Jamal arasında mutabakat zaptı imzaladı. İş forumu kapsamında, 20 firma arasında inşaat, enerji, tıbbi malzeme, ilaç, gayrimenkul, sermaye piyasası girişimleri alanlarında da karşılıklı yatırım ve işbirliği anlaşmaları imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi Bakanı Elitaş: İlişkileri gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN