Fındık rekolteye takıldı

Beş ziraat odası 7.5 liraya düşen fındık fiyatına acil müdahale istedi. Bakanlık ve TMO ise düşük rekolte nedeniyle fiyatı artacak fındığa müdahaleye sıcak bakmıyor

Giriş Tarihi: 14.4.2016
Fındık rekolteye takıldı
Sezon başında 14.50 liradan 7.50 liraya kadar düşen fındık fiyatlarıyla ilgili üretici acilen müdahale istedi. Trabzon, Ordu, Düzce, ve Zonguldak'ta düzenlenen toplantılarda dile getirilen fiyat sorunu "süte yapılan müdahale fındığa da yapılsın" talebini gündeme getirdi. Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kozoğlu, fındık fiyatlarındaki düşüşle ilgili, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) piyasaya girseydi, fiyatlar bu kadar düşmezdi. Et ve Süt Kurumu'nun süte müdahalesinde olduğu gibi fındık piyasasına da acilen müdahale edilmelidir" dedi. Fiyatı üç, beş ihracatçının belirlediğini belirten Kozoğlu, "Bu kesimler, 14.50 lira olan fındık fiyatlarını 7.50 liraya kadar indirdi. Bu fındık üreticisini açlığa mahkum etmektir" dedi. Kozoğlu, fındık rekoltesinin, 2015 yılının altında olacağını, bunu bilen malum çevrelerin, fındığı ucuzdan alıp kârlarını katlamak istediklerini ifade etti. Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise, ihracatçının 160 bin ton fındık ihtiyacı olduğunu ve bu fındığı üreticinin depolarda tuttuğunu dile getirdi.

FİYATLAR ARTACAK
Ancak TMO ve Bakanlık tarafından fındık fiyatlarına müdahale hazırlığı yok. Nedeni ise bu yıl fındık rekoltesi düşük olacağı için fiyatların da otomatik olarak artış trendine girecek olması. Dolayısıyla fiyatlara müdahaleye gerek kalmayacak. Aldığımız bilgiye göre fiyatlar doğal bir yükselişe gireceği için sütteki müdahale mekanizması fındıkta kullanılmayacak. Bundan sonraki hareket planını ise 2016 rekoltesi belirleyecek.

"ALIM YAPACAKLARINI SÖYLEDİLER"
Fatsa Ticaret Borsası Başkan Ali Feyzi TMO görevlileri ile yaptıkları görüşmelerle ilgili, "Çok yakın bir tarihte 2015 yılı mahsulü için alım yapacaklarını söylediler. Yani TMO deposunun anahtarlarını göstermeye başladı" diye konuştu.

590 BİN TON
2015 yılı fındık rekoltesi 590 bin ton olmuştu. Bunun 500 bin tonu iç fındık olarak ihraç edildi.
%95
Üreticilerin yüzde 95'i ürün azlığı nedeniyle bahçelerinde fındık hasadı yapmayacak.
%80
Dünya fındık üretim alanlarının yüzde 80'i Türkiye'de.
2 MİLYON
Ailelerle birlikte 2 milyon insan geçimini fındıktan sağlıyor.

EMANETE HIYANET EDİLDİ
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt ise, üreticinin fındığını saklayacak yeterli yeri olmadığı için emanete fındık bıraktığını, manav ve tüccarın bu fındıkları ihracatçıya sattığını, bunun da fiyatları düşürdüğünü söyledi. Cörüt, "Rekabet Kurulu'nu göreve davet ediyorum. Çünkü burada bir haksızlık var" dedi. Hasan Kozoğlu da "Emanete hıyanet edildi" yorumunda bulundu.

ÜRETİCİ FINDIK HASADINA GİRMEYECEK
Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Nurettin Karan, "Yaptığımız çalışmalarda Giresun bölgesinde ve Karadeniz Bölgesi'nde çoğu yerlerde üreticilerin yüzde 95'inin fındık bahçelerine hasat için girmeyeceğini tespit ettik. Saydığımız dallarda 10-12 tane fındık anca bulabiliyoruz" dedi. Karan şunları söyledi: "Tekelleşen bir firmanın kafasına göre fiyat oluşuyor. Bunun önüne geçilmesi için bir taban fiyat oluşmasını istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fındık rekolteye takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN