Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yüksek faiz bırakın koşmayı, yürümemize bile engel"

Giriş Tarihi: 14.4.2016 11:05 Güncelleme Tarihi: 14.4.2016 11:14
Yüksek faiz bırakın koşmayı, yürümemize bile engel

Piyasalarda Merkez Bankası'nın faizleri indireceği yönünde bir beklenti oluştuğunu söyleyen Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "İki yıldır finansman maliyeti çok arttı. Yüksek faiz ayağımızda öyle bir pranga ki bırakın koşmamızı, yürümemize bile engel" dedi.

Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, yeni Merkez Bankası yönetiminin 20 Nisan'da faizleri indirmesi kadar, bankaların da ara finansmanda reel sektörün yanında daha sağlam durmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Piyasalarda Merkez Bankası'nın faizleri indireceği yönünde bir beklenti oluştuğunu söyleyen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, "İki yıldır finansman maliyeti çok arttı. Yüksek faiz ayağımızda öyle bir pranga ki bırakın koşmamızı, yürümemize bile engel" dedi.

"BANKALARIN DA BİZE İHTİYACI VAR"

"Reel sektör ve bankalar aynı gemideyiz. Unutulmamalı ki, bizim finansmana ne kadar ihtiyacımız varsa, aynı oranda da bankaların bize ihtiyacı var" diyen Çağlar, bankaların sunacağı likiditenin, piyasada vade uyumsuzluğu sorununa karşı kaynak arayan tüm sektörler için hayati olduğunu söyledi.

"TCMB'DE BANKALAR DA DUYARLI OLMALI"

"Reel sektör ara finansman, yani önceden planlanmamış ihtiyacını karşılamakta zorlanırken, TCMB de bankalar da ayrı ayrı duyarlı olmak zorunda. Özellikle kamu bankaları, yasalar çerçevesinde finansman maliyetini düşürecek adımlara ön ayak olabilir. 20 Nisan'da faizin düşürülmesini umuyor ve bekliyoruz. Çünkü reel kesime verilecek destek, şüphesiz katma değer, istihdam, kr ve refah olarak dönecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yüksek faiz bırakın koşmayı, yürümemize bile engel"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN