Ekonomide reform zamanı

Hükümet, 50 ülkede reform çalışması yapan, eski Başbakanı Tony Blair’in akıl hocası Michael Barber’ı ağırladı. 5 Avrupa ülkesi de mercek altına alındı

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Ekonomide reform zamanı
Kalkınma ve refahın toplumun tüm kesimlerine ulaşması için tarihi reformlara imza atan hükümet, Türkiye'yi yüksek gelir grubuna çıkarabilmek için yapılacak reformlar konusunda uluslararası profesyonel destek alma kararı aldı. Bu doğrultuda, eski Başbakanı Tony Blair'in akıl hocası olan Michael Barber'den 'yi kalkındıran projeler dinlendi. Ekonomi yönetimi, Blair hükümetinde reformlardan sorumlu olan ve bugün de Kanada, Avustralya, ABD, Malezya başta olmak üzere 50'ye yakın ülkede reform çalışmaları yapan Barber'i konuk etti.

BEŞ ÜLKE İNCELENDİ
Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Lütfi Elvan, Çalışma, Kalkınma, Maliye, Adalet, Avrupa Birliği bakanlıklarının da yer aldığı "Reformların Koordinasyonu ve İzlenmesi Kurulu" çalışmalarına hız verdi. Kurul, , Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç'in yer aldığı beş AB ülkesindeki düzenleme ve uygulamaları mercek altına aldı. Kurul, katma değeri yüksek ekonominin inşası için bu 5 AB ülkesinde reformlara imza atan isimleri de dinlemeye başladı. Kurul geçen hafta on yıl başbakanlık yapan Blair döneminde reform grubunun başında yer alan Barber'i konuk etti. Barber üst düzey bürokratlar ile Kurul üyesi bakanlar ve müsteşarlara deneyimlerini anlattı.

TAKİP SİSTEMİ YOLDA
Reformların takibi için de özel bir birim kuruluyor. Her bakanlığın stratejik hedefleri yaşama geçirip geçirmediği izlenecek. Örneğin, iş kazalarını azaltmaya yönelik çalışmalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın öngördüğü hedefi yakalayıp yakalamadığı izlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide reform zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN