Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evlenecek gençlerin yüzü güldü

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Evlenecek gençlerin yüzü güldü
Evlenecek binlerce gence destek vermek amacıyla yaşama geçirilen "çeyiz hesabı" uygulaması başladı. Hesaptan yararlanmak isteyen gençler daha ilk günden bankalara başvurmaya başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, "Çocuğunuz doğduğunda çeyiz hesabı açtırın. Hesap onun için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir" dedi. Kendi iş yaşamından örnekler vererek hükümetin getirdiği esnek çalışma sisteminin önemine dikkat çeken Bakan Ramazanoğlu, "Esnek çalışma olsaydı ben de 2 değil 4 çocuk doğururdum" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz "Mutluluğa ve Geleceğe İlk İmza Çeyiz Hesabı" toplantısına katıldı. Bakan Ramazanoğlu, çeyiz hesabıyla gençlerin hazırlıkları için oluşturdukları birikimlere devletin katkı payı sağlayacağını belirtti. Ramazanoğlu, çeyiz hesabı konusunda şu bilgileri verdi: "Katkı payı yüzde 20'ye varan oranlarda en fazla 5 bin Türk Lirası'na kadar yapılacak. Hesaptan 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak gençler yararlanabilecek. Gençler tüm bankalara TL olarak hesap açtırabilecek. Gençlerin evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca aylık en az 100, en fazla bin lira yatırmaları gerekiyor. Ödemeler üçer aylık yapılabilecek. Gençler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanları ve ilk evliliğine dair nüfus kayıtlarıyla bankaya başvurarak en geç 2 ay içinde hesaplarının bulunduğu bankadan paralarını devlet katkısıyla alabilecekler."

CÜZDANLARINI VERDİ

Ailelere çağrıda bulunan Ramazanoğlu, "Eskiden bir gelenek vardır, özellikle bizim Ege'de şöyle bir deyim vardır, 'Kız beşikte, çeyiz sandıkta.' Artık biz bunu değiştiriyoruz, 'çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta' diyoruz" yorumunu yaptı. Toplantı sırasında Bakan Ramazanoğlu, hesap açtıran bazı gençlere de banka cüzdanlarını verdi.

AYDIN: TASARRUFLAR ARTACAK

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin da ekonominin gelişmeye devam etmesi için tasarrufun önemine değindi. , "Bütün bankalarımız bu hesabı açma ve tanıtımı konusunda çalışıyor. Ziraat Bankası ilk gün 100 kadar hesap açtı. İş Bankası da reklamlarla birlikte işe başladı, sektörün diğer oyuncuları da devam edecektir. Bu ürünün sağlıklı uzun süreli sürdürülebilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" dedi.

MAKRO DENGELERİ OLUMLU ETKİLER

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, çeyiz hesabının hem ekonomiye hem de sosyal yaşama katkı sunacağını söyledi. Evlilik yaşının nüfus politikaları açısından önemine değinen Yılmaz, "Erken yaşta evliliklere elbette karşıyız. Ama çok geç yaşta evlilikler de sosyal politikalar açısından problem oluşturabiliyor. İdeal dönemde daha fazla evlilik olması için politikalarımızı ayarlamaya çalışıyoruz. Çeyiz hesabı hane halklarının daha fazla tasarruf etmesine, dolayısıyla makro dengelerimizin de daha iyiye gitmesine vesile olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evlenecek gençlerin yüzü güldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN