Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz açıklamasından sonra iş dünyasından ilk açıklama

Giriş Tarihi: 20.4.2016 17:24
Faiz açıklamasından sonra iş dünyasından ilk açıklama

TİM, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını olumlu karşıladı

"Faiz indirimleri ülkemizde yatırımların ve ihracatın artmasına destek olacak"

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını değerlendiren TİM Başkanı Büyükekşi: "Faiz indirim kararını ülkemiz ve ihracatçılarımız adına olumlu buluyoruz. Ancak bu indirim kararını yeterli görmüyor, indirim sürecinin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz."

Büyükekşi: "Faiz indirimleri ülkemizde yatırımların ve ihracatımızın artmasına destek olacak. Düşük faiz ortamında firmalarımız Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla yatırım yapacak, inovatif fikirler daha kolay hayata geçecek."

Büyükekşi: "Küresel piyasalardaki rahatlama ve ekonomisindeki gelişmeler, önümüzdeki dönemde de faiz indirimlerine uygun bir ortam sunuyor."

İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası'nın bugün almış olduğu faiz indirimi kararını değerlendirdi. Faiz indiriminin ve ihracatçılar adına olumlu karşılandığını belirten TİM Başkanı Büyükekşi, gelecek dönemde de indirimlerin sürmesi gerektiğini belirtti.

TİM Başkanı Büyükekşi şunları söyledi:

FED'in 2015 yılında faiz artırımı süreci sebebiyle küresel piyasalarda doların güçlenmesi ve bununla birlikte gelişmekte olan ekonomilerde yaşanan sermaye çıkışları sonucunda bu ülkelerde uygulanan para politikalarında sıkılaşmaya gidilmişti. 2016 yılında ise FED faiz artışı sonrasında dünya piyasalarında rahatlama yaşanmaya başladı. Bu süreçte, Hindistan, Norveç, Endonezya gibi ülkelerin aralarında olduğu 13 ülke faiz indirimine giderken, İsveç, İsviçre ve Japonya gibi ülkeler negatif faiz uygulamaya başladı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) ise politika faizini sıfır seviyesine getirdi. Ayrıca, AMB tahvil alım programını 60 milyar avrodan 80 milyar avroya çıkararak genişleyici politikasını sürdürdü. Türkiye'nin ihracatının yüzde 45'ini AB ülkelerine yaptığını göz önüne aldığımızda, AMB'nin kararlarının önümüzdeki dönemde Türkiye'yi pozitif anlamda etkileyeceği muhakkaktır.

Dış gelişmeler son dönemde lehimize seyrederken, Türkiye ekonomisindeki son dönemdeki gelişmeler de oldukça olumlu bir tablo çiziyor. 2015 yılında ciddi ölçüde gerileyen cari açık, 2016'da da azalışını sürdürüyor. Yılın ilk iki ayında yüzde 28,3 düşen cari açık, yıllık bazda 30,5 milyar dolar seviyesine geriledi. Şubat ayında 14 ay aradan sonra ihracatımızın artıya geçerek artış trendine girmesi ve ithalatımızdaki düşüş eğiliminin devam etmesi de bizlere önümüzdeki dönemde cari açığımızın gerilemeye devam edeceğini gösteriyor. Diğer taraftan, 2014 ve 2015 yıllarında yüksek seviyelerde seyreden gıda enflasyonunun son dönemde gerilemesi ve dolardaki artışın fiyatlar üzerindeki etkisinin azalmasıyla birlikte Mart ayında %7,5'a gerileyen enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da düşeceğini öngörüyoruz.

Bütün bu olumlu gelişmeler bize önümüzdeki dönemde ilave faiz indirimleri için ciddi anlamda imkanlar sunuyor. Türkiye olarak artık bizim için 2016 yılının bir sıçrama yılı olması gerekiyor. Bu performansı gösterebilmemiz için ise üreticilerimizin, yatırımcılarımızın, ihracatçılarımızın önünde bir engel olarak duran yüksek faiz oranlarının bir an önce makul seviyelere çekilmesi gerekiyor. Faiz oranlarının daha da gerilemesi ile birlikte ülkemizde son dönemlerde zayıflayan yatırımlarda artış yaşanacak, artan yatırımlarla birlikte ihracatımız da sıçrama yapacaktır. Ayrıca, düşük faiz ortamında firmalarımız Ar-Ge harcamalarını hızlandıracak, kredi imkanlarının ucuzlaması ile birlikte inovatif fikirlerin hayata geçmesi daha da kolaylaşacak.

TİM olarak Merkez Bankası'nın bugün aldığı üst banttaki 50 baz puanlık faiz indirim kararından ötürü bu anlamda memnunuz, ancak bu indirim kararını yeterli görmüyor, indirim sürecinin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz."

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan: "Reel Sektöre Olumlu Katkı Sağlayacak"

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz indirimi kararına ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"Merkez Bankası 50 baz puanlık faiz indirimi kararıyla finansal ve kurumsal istikrarı gözeten bir yaklaşım sergilemiştir.

Bu kararın reel sektör ve finansal piyasalara önümüzdeki günlerde olumlu katkılar sağlayacak bir fırsat olacağını düşünüyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz açıklamasından sonra iş dünyasından ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN