Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk mesaj finansal istikrar

Erdem Başçı’dan görevi devralan Merkez’in yeni patronu Çetinkaya, paydaşlarla sürekli de olacaklarını vurgulayarak, “Bütüncül yaklaşımla enflasyonu düşürürken finansal istikrarı da gözeteceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 20.4.2016
İlk mesaj finansal istikrar
Merkez Bankası'nda yeni dönem başladı. Dün başkanlık süresi dolan Erdem Başçı, bayrağı Murat Çetinkaya'ya teslim etti. Çetinkaya'nın ilk mesajı 'finansal istikrar' oldu. Erdem Başçı'nın 12 yıllık Merkez Bankası başkanlığı döneminde eleştirilen 'fiyat istikrarı mı finansal istikrar mı' konusunda yeni başkan net mesajlar verdi. Karar alma süreçlerinde paydaşlarla e önem vereceklerini vurgulayan Çetinkaya, "Makro ekonomik dengeleri ve politikasıyla etkileşimlerini de gözeten, bütüncül bir yaklaşımla hareket edeceğiz. Enflasyonun hedefle uyumlu seviyelerde tutulmasını amaçlarken, finansal istikrarı da gözeteceğiz" dedi.

ORTAK AKIL VURGUSU
Ortak aklın önemine vurgu yapan Çetinkaya, "Bankamız karar alma süreçlerinde farklı düşüncelerin ve politika önerilerinin ortak bir amaç etrafında koordine edilmesi, bundan sonraki dönemin de temel yapı taşlarından biri olacak" diye konuştu. Fiyat ve finansal istikrar hedefine ulaşmak için ilgili kurumlarla işbirliği konusunda başarılı örnekler sergileyeceklerini belirten Çetinkaya, "Bu politikalar ekonomik istikrarı pekiştirme ve ödünleşimleri azaltma konusunda elimizi güçlendiren ana faktörler olacaktır" mesajı verdi.

DİNAMİK POLİTİKA İZLEYECEĞİZ
Merkez bankalarının varoluş sebebinin ekonomik istikrarı desteklemek olduğunu anımsatan Çetinkaya, bu yolda en etkili aracın "itibar" olduğunu belirtti. İtibarın en önemli bileşenlerinin ise "teknik kapasite" ve "kaliteli iletişim" olduğuna işaret eden Çetinkaya, küresel ve yerel dinamiklerin yetkin bir şekilde analiz edilmesi, politika tercihlerinin aynı yetkinlikte oluşturulması ve tüm bunların paydaşlarla iletişiminin yapılmasının önemli olduğunu kaydetti. Konuşmasının satır aralarında uygulayacağı politikası konusunda da detaylar veren Çetinkaya, şöyle konuştu: "Önümüzdeki dönemde şeffaf ve öngörülebilir politikalarla fiyat istikrarının kalıcı olarak sağlanması hedefindeyiz" dedi. Çetinkaya, bankanın politikalarının anlaşılır olması ve kullandıkları politika araçlarının etkinliğini daha da artırabilmenin öncelikleri arasında yer alacağını söyledi. Çetinkaya, Merkez Bankası'nın hem günün şartlarını hem de geleceğe dair beklentileri dikkate alarak politikalarını dinamik bir şekilde belirlemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

ÇETİNKAYA'DAN 5 KRİTİK MESAJ
Fiyat istikrarı ve finansal istikrarı sağlamak için kurumlarla işbirliği.
Merkez bankalarının varoluş sebebi ekonomik istikrarı desteklemek.
Ortak akıl ve paydaşlarla kaliteli iletişim.
Anlaşılabilir ve öngörülebilir para politikası.
Günün ve geleceğin şartlarına uygun dinamik politika.

FAİZ TOPLANTISINA BAŞKANLIK EDECEK
Dün görevi teslim alan Çetinkaya, bugün faiz kararının açıklanacağı Para Politikası Kurulu'nun toplantısına başkanlık edecek. Başçı'nın geçen ay faiz indirimiyle başlattığı sadeleşme sürecinin devam edip etmeyeceği ve ve Çetinkaya'nın ilk sınavında nasıl bir performans sergileyeceği merak ediliyor. Faizde 75 baz puanlık indirim beklentisi hakim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk mesaj finansal istikrar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN