Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekabet eşitliği ile büyüme hızlanacak

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini bünyesinde bulunduran banka dışı finans kesimi, özellikle Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altına girdikten sonra önemli başarılara imza attı. Başta KOBİ'ler olmak üzere ekonomiye katkı her geçen gün artarken, 'birlikten doğan güç'le mevzuat ve düzenmelerde de her üç sektörün önünü açan gelişmeler yaşandı.
FKB üyesi şirketler geçen yıl aktif büyüklüklerini yüzde 20'ye yakın artırarak 94.6 milyar liraya çıkarırken, işlem hacmi yüzde 6.3 artarak 156.1 milyar liraya, faaliyet konusu alacaklar ise yüzde 19'lik artışla 85.6 milyar liraya çıktı.
Banka dışı finans tüm bunları, bankalarla eşit koşullarda rekabet etmemesine rağmen gerçekleştirdi. Tam da bu noktada geçen hafta Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamaları, her üç sektörde önümüzdeki döneme ilişkin umutları güçlendirdi. Bakan Ağbal, yatırım ortamının iyileştirilmesi amacıyla uygulamaları bütün sektör için eşit hale getirmek istediklerini belirterek, "Finans sektöründe bankalar, katılım bankaları, finans kuruluşları var. Damga vergisi ve BSMV'de değişik uygulamalar bulunuyor. Bütün sektörün bu vergiler karşısında aynı duruma gelmesini istiyoruz. Bu yüzden de farklılıkları gideriyoruz" dedi.
Bakanın bu açıklamaları, banka dışı finans kesimindeki rekabet eşitliğini bozan düzenlemelerin gözden geçirildiği anlamını taşıyor.
Sektör özellikle sat-geri kirala mevzuatındaki gri alanların ortadan kaldırılmasını beklerken, Körfez fonlarının 'ye daha kolay gelmesi için sukuk mevzuatı da yeniden ele alınacak.
Damga vergisi ve harç muafiyeti getirilerek bankalarla eşitsizlik giderilebilir.
'ye sendikasyon yolu ile para girişlerinde Avrupa kaynaklı sermaye ile körfez ve Orta Doğu kaynaklı sermaye arasındaki mali yükler de eşitlenecek. Finansal kiralama ve faktoring şirketlerinin de uygulamada birden fazla gerçekleştirdiği BSMV ve KKDF ödemelerinin de azaltılması sektörün büyümesini hızlandırır.
Aracılık maliyetlerinin azaltılması ile banka dışı finans kesimine yönelik rekabet ortamının iyileştirilmesi hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekabet eşitliği ile büyüme hızlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN