Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarım puan indirimle başladı

Merkez Bankası başkanlık koltuğuna oturan Murat Çetinkaya ilk faiz toplantısında, koridorun üst bandında beklentiler doğrultusunda, yarım puanlık indirime gitti

Giriş Tarihi: 21.4.2016
Yarım puan indirimle başladı
Merkez Bankası başkanlığına atanan Murat Çetinkaya, ilk iş gününde ve ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, faiz koridorunda martta başlanan indirimi sürdürdü. PPK, dünkü toplantısında koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 50 baz puan indirerek yüzde 10'a çekti. Faiz koridorunun alt bandı olan borçlanma faiz oranı ve politika faizi değiştirilmedi. Gecelik borç alma faizi yüzde 7.25'te, politika faizi değiştirilmeyerek 7.5'te sabit bırakıldı.

DOLARDA SERT DÜŞÜŞ
Çetinkaya başkanlığındaki ilk toplantıda koridorun üst bandında indirim yaparak piyasaya ılımlı mesajlar veren Merkez Bankası, dolarda da düşüşe neden oldu. PPK toplantısı öncesinde 2.83 TL seviyesinde bulunan dolar, kararın ardından 2.8070'e inerek 4 Nisan'dan bu yanaki en düşük seviyeye geriledi. Merkez Bankası, Erdem Başçı döneminin son toplantısında da faiz koridorunun üst bandında 0.25 puanlık indirim gerçekleştirmişti. Dünkü kararla birlikte, 2 aydaki indirim 0.75 puana ulaştı. Koridorun üst bandında yapılan indirim, bankaların fonlama maliyetini azaltıcı yönde etki yapıyor. Bankalar haftalık repo rakamının yetmemesi durumunda, kalan ihtiyaçlarını bu faizden karşılıyor.

METİNDE DEĞİŞİKLİK
Çetinkaya'nın ilk PPK toplantısı sonrasında yapılan açıklama ile, son başkan Başçı'nın marttaki faiz indiriminin ardından yapılan açıklama arasında farklılıklar gözlendi. Dünkü açıklamada, küresel finansal koşullarda iyileşme yaşandığına dikkat çekilirken, enflasyonda gıda kaynaklı gerçekleşen düşüşün kısa vadede devam edeceğine vurgu yapıldı. Metinde ayrıca mart ayından farklı olarak "Açıklanan veriler ile öncü göstergeler iktisadi faaliyetin büyüme eğilimini koruduğunu göstermektedir" denildi.

KREDİ FAİZLERİNDE DÜŞÜŞ BAŞLAYABİLİR
Merkez Bankası'nın sıkı para politikası duruşunu koruyacağına dikkat çeken Ziraat Yatırım Analisti Bora Tamer Yılmaz, üst bantta indirimlerin devam edeceğini söyledi. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, gelişen ülkelere yönelik iyimserliğin korunması durumunda kredi faizlerinin düşebileceği görüşünde. ALB Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise Merkez Bankası'nın, küresel olumsuzluklara karşı hareket kabiliyetinin olması gerektiğini söyledi.

MB FAİZLERİ NE ANLAM TAŞIYOR?
Gecelik borç alma faizi % 7.25: Merkez Bankası'nın piyasadaki fazla likiditeyi çekmek için kullandığı oran. Şu anda bu şekilde sterilize edilen likidite sadece 22 milyon TL civarında. Piyasaya etkisi yok.
Haftalık repo oranı % 7.50: Merkez Bankası'nın politika faizi olarak kullandığı, bankacılık sisteminin temel likidite ihtiyacının büyük ölçüde karşılandığı oran. Halen bu orandan piyasaya verilen rakam 58 milyar TL.
Gecelik borç verme faizi % 10.0: Haftalık repo rakamının yetmemesi üzerine, bankaların kalan ihtiyaçlarını karşıladıkları oran. Son veriye göre bankacılık sistemi 40 milyar TL'yi bu orandan sağlıyor.

Nail OLPAK MÜSİAD Başkanı
Politika faizi düşürülmeli

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesi, reel sektörü yatırıma teşvik edecek ve piyasalarda risk iştahını artıracak. Politika faizinde de indirime gidilmesi beklentisindeyiz. Faiz indirimleri, yatırım sürecini de olumlu etkileyecek.

Hikmet Tanrıverdi İHKİB Başkanı
Beklentiler doğrultusunda

Bu indirim genel olarak finans çevrelerinin beklentileri doğrultusunda gerçekleşti. Ancak ihracatçılar olarak bizler üst bantta 1 baz puan gibi daha keskin bir indirim bekliyorduk. Alt koridorda da bir değişikliğe gidileceğini umuyorduk.

Mehmet Büyükekşi TİM Başkanı
İndirim devam edecek

Bu indirim kararını yeterli görmüyor, indirim sürecinin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz. Üreticilerimizin, ihracatçılarımızın önünde bir engel olarak duran yüksek faiz oranları bir an önce gerilemeli.

Arif Ünver SPYD Başkanı
Cephaneyi tüketmedi

Merkez Bankası'nın faiz konusunda aslında daha fazla marjı vardı. Yani 75-100 baz puan indirse de piyasa bunu kaldırırdı. Ancak o zaman elindeki bütün cephaneyi bir anda tüketmiş olurdu. Bu da TL'de baskı yaratırdı.

Mustafa Koca ASKON Başkanı
Kararı yönlendirdiler

Başkan değişmemiş olsa dahi aynı kararın verilmesi beklenebilecek bir sonuçtu. Bazı kesimler, 'ezkaza yeni Başkan rijit bir tavır ortaya koyar ve faizleri bir puana yakın düşürürse ne yaparız?' dercesine erken davranıp piyasaları ve kararı yönlendirdiler.

Bendevi Palandöken TESK Başkanı
Olumlu bir sinyal verdi

Yeni başkan olumlu sinyal verdi ama yeterli değil. Bankalar da kredi faizlerinde indirim yapmalı. Bundan sonra kredi faizlerinin düşmesi ile piyasaların hareketlenmesine destek verecek faiz oranlarını görmek istiyoruz.

Mustafa Elitaş Ekonomi Bakanı
Heyecanı tetiklemedi

Yeni başkan arkadaşlarıyla beraber bu şekilde değerlendirme yaptı. Piyasa beklentilerine yakın oldu ama benim içimdeki heyecanı tetikleyecek, yatırım yapma arzusunu zirveye ulaştıracak bir etki yapması tam gerçekleşmedi. Artık, bundan sonraki kararlara bakıyoruz. Yeni başkan ve ekibinin 'deki yatırım yapma iştahını harekete geçirecek bir karar alacaktır diye ümit ediyorum.

Mehmet Muş AK Parti Milletvekili
Büyüme hızı yükselecek

Merkez Bankası'nın kararı, piyasalar ve ekonomisi açısından olumlu oldu. Düşük faiz politikasıyla birlikte yatırımlar daha da artacak bunun sonucunda üretim ve istihdam artışıyla birlikte büyüme oranımız daha da yükselecek. Önümüzdeki süreçte yapısal reformlarla uyumlu parasal politikaların izlenmesi ekonomik anlamda 'nin önünü açacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım puan indirimle başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN