Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın bahçesi kapılarını açıyor

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Dünyanın bahçesi kapılarını açıyor

rengârenk oldu, mis gibi koktu... 51 ülkenin bahçe kültüründen 1.5 milyon bitkinin görücüye çıkacağı EXPO 2016 bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından açılıyor

'de ilk kez düzenlenecek EXPO organizasyonu için Antalya'da hazırlıklar tamamlandı. EXPO 2016 , bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmi törenle açılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu aynı gün EXPO ile doğrudan bağlantılı olan Antalya'nın ikinci hafif raylı sistem hattı ve EXPO'ya ulaşımı rahatlatacak köprülü kavşaklarında içinde bulunduğu diğer 41 projenin açılışını da yapacak.

BOTANİK VE EĞLENCE PARKI
Organizasyon kapsamında İngiltere'den Güney Afrika Cumhuriyeti'ne, İtalya'dan Güney Kore'ye kadar 51 farklı ülke bahçecilik kültürlerini Antalya'da sergileyecek. Aksu ilçesinde bulunan bin 121 dönümlük sergi alanında kurulan EXPO 2016, ülkelerin bahçe kültürlerini tanıtmanın yanı sıra, EXPO Kulesi, EXPO Göleti, Çocuk Adası, Tarım Müzesi, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi gibi birçok unsuru barındıracak. "Çiçek ve çocuk" temalı EXPO 2016 Antalya alanı, hem çocuklar hem de büyükler için tam bir eğlence parkı olacak. Organizasyonun ilk gününde dünyanın sayılı süpersonik akrotimi olan Türk Yıldızları gösteri yapacak. EXPO alanı üzerinde 7 F5 uçağı akrobatik şovlarıyla nefesleri kesecek. 60 farklı türde bir milyon 500 bin yer örtücü bitkinin yer aldığı EXPO 2016'da gözler yeşilin her tonuna doyacak. Ülke bahçeleri dışında kalan ortak alanda ayrıca 5 milyona yakın mevsimlik çiçek de dikildi.
ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN GEÇTİ

SU, IŞIK VE DANS...
EXPO alanında yer alan EXPO Gölü'nde oluşturulan 'nin en büyük su, ses ve ışık sistemiyle sular dans edecek. Unutulmaz bir görsel ziyafet sunulacak. 80 dönümlük bir alana yapılan EXPO Gölü'ne Türkiye'nin en büyük su, ses ve ışık sistemi yapıldı. Göl içinde 30 metrelik bir alana yayılan fıskiyeler, 80 metre yüksekliğe kadar su pompalıyor. Benzerleri Las Vegas, Dubai, Çin ve Malezya'da olan sistemde, Tarkan'dan Mehter Marşı'na kadar farklı türdeki müzik ritimlerinde sular adeta dans ediyor. Dev fıskiyeler 3 aylık bir çalışma ile göl içine yerleştirildi. Onlarca fıskiyenin yer aldığı sistemin uzunluğu tam 30 metre. EXPO Gölü ayrıca, Türkiye'de ilk kez üç yönlü hareket edebilen robot nozulların kullanıldığı sistem oldu. Su perdesinde lazerli geometrik şekillerin yanı sıra gerektiğinde 90 dakikalık bir maç yayınının dahi izlenebileceği öğrenildi.

EN GENİŞ KATILIMLI EXPO
EXPO 2016 Antalya 51 katılımcı ülke sayısı ile Japonya Osaka'da düzenlenen EXPO'nun rekorunu yakaladı. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre 1990'da Japonya Osaka'da düzenlenen botanik EXPO dışında en yüksek katılımlı EXPO'ya Antalya ev sahipliği yapacak. Güney Kore'den Kamerun'a, Sri Lanka'dan İngiltere'ye kadar dünyanın farklı noktalarından ülkeler Antalya'da buluşacak. Ülkelerin katılımının, EXPO 2016 Antalya'yı zenginleştireceğine işaret eden EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, "Ülke katılımlarının bu kadar yüksek olması çok sevindirici. Katılımcı ülkeler bahçeleri ile çeşitli ülkelerden milyonlarca insana ulaşma fırsatı elde ederek kalıcı bir tanıtım yatırımı yapmış olacaklar" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın bahçesi kapılarını açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN