Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Hükümetin Ar-Ge adımları meyvesini veriyor’

Giriş Tarihi: 22.4.2016
‘Hükümetin Ar-Ge adımları meyvesini veriyor’

Hükümetin Ar-Ge’de attığı adımların başarılı sonuçlar verdiğini söyleyen Ali , “İlk defa milli gelirdeki payı yüzde 1’i aştı” dedi

Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, 'nin 2023 hedefleri kapsamında Ar-Ge harcamalarının milli gelirin yüzde 3'üne ulaşmasının beklendiğini söyledi. Koç, "Yüzde 3 aslında çok iddialı, büyük bir rakam. 2014'te ilk defa yüzde 1.01. Yani tarihimizde ilk defa yüzde 1'i aştık. Son derece sevindirici ve hükümetimizin bu konuda attığı tohumların da meyve vermeye başladığını görüyoruz" diye konuştu. 'nin orta gelir grubundan yükseğe çıkması için inovasyonun şart olduğuna vurgu yapan Ali Koç, "İnovasyonda en az bu ligdeki oyuncular kadar gelişmiş seviyede olmamız gerekiyor" dedi. Rekabet Kurumu Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, "Global Teknolojik Dönüşüm İçinde Türkiye'nin Konumu ve Rekabet Kurumunun Rolü" başlıklı sunum yapan Koç, inovasyon ve teknolojik dönüşümün, rekabetin şeklini sürekli değiştirdiğini söyledi.

"Dış yatırım şart"
Teknoloji yatırımlarını ve inovasyonu besleyecek iklimin yaratılması için gerekli teşviklerin, teknoloji altyapısının ve yasal çerçevenin geliştirilmesinin önemine işaret eden Koç, "Son yıllarda hükümetimizin bu alanda attığı öncü adımları, reform hedeflerini takdirle karşılıyoruz" görüşünü dile getirdi. Yatırımcı ve girişimciyi destekleyen ortam ve mekanizmaların kuvvetlendirilmesi gerektiğini kaydeden Koç, Türkiye'nin küresel ekonomide önemli bir ülke olması için dış yatırım çekmesi gerektiğini vurguladı.Koç, toplantıya katılımına ilişkin ayrıntıyı da paylaştı. Çocukken dedesi Vehbi Koç'un kendilerine bayramlarda harçlık olarak verdiği parayı bazen imzaladığını anlatan Koç, kendilerinin bu imza nedeniyle parayı harcayamadıklarını, hatıra olarak çerçevelediklerini aktardı.

Ali Koç: Verdiğimiz cezayı kaç konuşmayla çıkarırız?
Rekabet Kurumu'nda sunum yapmak için para teklifi aldığını belirten Koç, şunları söyledi: "Dedim ki 'Olur mu devlet kurumundan para almak?' 'Yok, almanız lazım' dediler. 'O zaman bir hayır kuruluşuna verin' dedim. 'Parayı sizin alıp, hayır kuruluşuna vermeniz lazım' dediler. 'O zaman parayı çerçevelettirelim' dedim. 'Yok, para vermiyorlar' denildi. 'O zaman çeki çerçevelettirelim' teklifinde bulundum. 'Çek de vermiyorlar. Banka hesabı vereceksiniz' dediler. 'Neyi çerçevelettireceğiz?' dedim. O zaman dekontu çerçevelettirmeyi istedim. Tabii ki almamak da bir opsiyonmuş ama kaç işadamına kurumdan para almak nasip olabilir? Sonra hesapladım 'Verdiğimiz cezayı kaç konuşmayla çıkartabiliriz' diye. Onu paylaşmayacağım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Hükümetin Ar-Ge adımları meyvesini veriyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN