Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TANAP'a 2 ülkeden daha gaz akabilir!

Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak 10 milyar dolarlık TANAP projesinin kapsamı genişliyor. Kuzey ve Türkmen gazının da projeye dahil edilmesi gündemde.

Giriş Tarihi: 22.4.2016 11:33 Güncelleme Tarihi: 22.4.2016 11:35
TANAP'a 2 ülkeden daha gaz akabilir!

TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol "'ta da sahalar var. TANAP'a bağlanması mümkün.Irak için çalışmamız var. Türkmen gazı da seçenek olabilir. Serdar adı verilen sahalar var. Oradan da gaz gelebilir" dedi.

Projeye Kuzey Irak ve Türkmen Gazı'nın bağlanması gündemde. star'dan Ercan Baysal'ın haberine göre; TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, projede tek giriş iki çıkış olduğunu belirterek, "'da bir çıkış var. Hukuki düzenlemelerin artırılması gerekiyor. Irak'ın da olabileceğini düşünüyorum. Irak'ta da sahalar var. TANAP'a bağlanması mümkün. Irak için çalışmamız var. Türkmen gazı da seçenek olabilir. Serdar adı verilen sahalar var. Oradan da gaz gelebilir" dedi.

ERDOĞAN: TANAP'I ERKEN BİTİRECEĞİZ

İLK GAZ 2018'DE

TANAP'ta ilk gaz akışı 2018'de gerçekleşecek. Başlangıçta yıllık 16 milyar metreküp olarak planlanan taşıma kapasitesinin, kademeli olarak önce 24 milyar metreküpe ve ardından 31 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor.

4,5 MİLYAR DOLARLIK KONTRAT

TANAP Projesine ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Düzyol, Eskişehir'den Trakya'ya kadar olan 'a kadarlık bölümün ihalesinin tamamlandığını belirterek "Deniz geçişi hariç önemli kontratlar imzalanmış durumda. Yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde kontrat imzaladık. Proje geriye dönüşü olmayan noktada, oldukça hızlı ilerliyor. İnşallah hedefimiz 2018 Haziran'da bitirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yaklaşık 5 bin kişiye sahada istihdam sağladık, 2.500 iş makinesi dört tarafta çalışıyor. Bu yıl istihdam 8 bin kişiye ulaşacak. Çok ciddi bir rakam" dedi..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP'a 2 ülkeden daha gaz akabilir!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN