Bankacılık dışı finans sektörü 94.6 milyarlık aktif büyüklüğe ulaştı

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altına giren faktoring, leasing ve finansman şirketlerinin aktif toplamı 2015’te yüzde 19.1 arttı. FKB Başkanı Zeki Özger, üç sektördeki büyümenin devam edeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 25.4.2016
Bankacılık dışı finans sektörü 94.6 milyarlık aktif büyüklüğe ulaştı
2013 yılında "Birlikten Güç Doğar" sloganı ile çatısı altındaki tüm sektörlerin reel ekonomiye katkılarını en üst düzeye taşıma misyonu ile kurulan Finansal Kurumlar Birliği (FKB) sadece finansman kaynakları ile değil, her geçen gün gelişen insan kaynağı kalitesi, ihtiyaçlara özel-yenilikçi çözümleri, artan işbirlikleri ve yurt çapında genişleyen etki alanıyla reel sektöre destek vermeye devam ediyor.

ÜÇ SEKTÖRDE DE BÜYÜME SÜRECEK
Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, faktoring, finansman ve finansal kiralama sektörlerinin 2015'te, aktif toplamının yüzde 19.1 artışla 94.6 milyar TL'ye, işlem hacminin yüzde 6.4 artışla 156.1 milyar TL'ye yükseldiğini belirtti. Özger, "Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla, her üç sektörde büyümenin devam edeceğine olan inancımız tam" dedi. 2016'da da gerek müşteri sayısında gerekse hacimsel olarak her üç sektörün büyüme seyrinin artarak devam edeceğini öngördüklerini belirten Özger, küresel gelişmelerin negatif etkilerine karşı, şirketlerin karşılaşacakları finansmana erişim, ticaretin akışkanlığı ve teknolojik altyapının yenilenmesi gibi kalkınmanın önemli olduğu alanlarda en önemli çözümün finansal kuruluşlardan geleceğini beklediklerinin altını çizdi.

TÜRKİYE İÇİN DEĞER ÜRETECEĞİZ
'nin 2023 hedefleri çerçevesinde, ekonomi yönetiminin vizyonu ile başladıkları faaliyetlerini üç yıldır aynı hız ve heyecan ile sürdürdüklerinin altını çizen Özger, "Ülkemiz ekonomisindeki bankacılık dışı finans sektörünün payının artırılması, finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi, temsil ettiğimiz sektörlerin hak ve menfaatlerini koruyarak sağlıklı bir rekabet ortamı yaratılması amacıyla aktif bir kurumsal faaliyet görevini üstlendik. Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri olarak ekonomisi için değer üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

YÜZDE 11 PAY HEDEFLİYOR
FKB Başkanı Osman Zeki Özger, önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini ise şöyle özetledi: "Bankacılık dışı finans sektörünün güçlü temsil kabiliyetine ulaşması için çalışmalar planlamaktayız. Temsil ettiğimiz sektörlerin finans içindeki yüzde 5.4'lük payının, 11'lere ulaşmasına yönelik çalışacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankacılık dışı finans sektörü 94.6 milyarlık aktif büyüklüğe ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN