Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MÜSİAD’ın 4.0 KOBİ’leri sahada

İleri fuarlarıyla ön plana çıkan MÜSİAD’ın gündeminde 4’üncü sanayi devrimi var. 4.0 endüstrinin sahada hayata geçeceğine inandıklarını söyleyen MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, “High Tech Port bu in pusulası oldu. Savunmada iş geliştirme olduk” dedi

Giriş Tarihi: 26.4.2016
MÜSİAD’ın 4.0 KOBİ’leri sahada
Çeyrek asır gibi bir süre içinde şirket evliliklerinden, Ar-Ge'ye, kurumsallıktan ihracata kadar birçok değime adapte olan KOBİ'lerin yeni gündeminde endüstri 4.0, nam-ı diğer dördüncü sanayi devrimi var. Bir anda kendilerini konuşan makineler, dijital fabrikalar, yapay zekâlı robotlar söylemleri arasında bulan şirketlerin birçoğu aslında yeni döneme çok da uzak değiller. Son dönemde adeta katlanan Ar-Ge teşviklerinin de etkisiyle altyapılarını güçlendiren şirketler için yeni sanayi devrimine adapte olmak pek de zor olmayacak. Bu süreçte elbette KOBİ'ler kadar STK'lara da önemli görevler düşüyor. KOBİ ve Anadolu sermayesinin yükselişinde önemli roller üstlenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) dijital fabrikalar çağı için de yoğun bir çalışma içinde.

İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ
KOBİ'leri yeni nesil teknolojilerle tanıştırma ve katma değerli üretime geçmelerini sağlama amacıyla birçok proje yürüttüklerini belirten MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Türk savunma ve havacılık sanayisinin iş geliştirme haline gelen High Tech Port by MÜSİAD Fuarı'nın bu adaptasyonda önemli roller üstlendiğini ifade etti.

FABRİKADA DÖNÜŞÜM
High Tech Port'un Türkiye'nin bu gücünü ifade eden vitrin projesi olduğunu söyleyen Olpak, SABAH'a şu açıklamaları yaptı: "18'inci yüzyılın sonlarında başlayan ve günümüze kadar gündelik yaşamı, sosyal hayatı ve üretim süreçlerini derinden etkileyen 3 sanayi devrimi yaşandı. Bugünlerde ise yeni bir paradigmanın başındayız. 4'üncü Sanayi Devrimi'yle makinelerin kendi aralarında haberleşmesini ve üretim süreçlerinde etkin olacağı bir geleceği konuşmaya başladık. Biz MÜSİAD olarak bu sürecin salon toplantılarında konuşulan ve unutulan bir dönem olmasını istemiyoruz. Bu süreci bizzat fabrikaların içinde yaşayarak hayata geçiriyoruz. Gerek fuarlarımız gerekse yaptığımız birçok organizasyon üyelerimizi bu sürece hazırlama amacını taşıdı. Bugün savunma ve havacılık alanında gerçekleşen kümelenmelerde MÜSİAD üyelerinin ciddi bir varlığını görüyoruz."

FUARLARIMIZ 4.0'IN PUSULASI
Özellikle havacılık ve savunma sanayisinin, hem ileri teknoloji içeren, hem de ulusal güvenlik açısından stratejik öneme sahip sektörler olduğunu belirten Olpak, "Ülkelerimizin, teknolojiyi ithal ederken, katma değeriyle birlikte ihraç eden ülkelere dönüşmesini istiyoruz. Başta High Tech Port olmak üzere birçok çalışmamız Türkiye'nin endüstri 4.0 hedefine yön gösteren pusulalar gibi" dedi.

ELEŞTİRMEKTEN ÇEKİNMEDİK
Hükümetlerin ekonomiye ilişkin kararlarında bir STK olarak aktif rol almaya çalıştıklarını ifade eden Olpak, 'yanlış kararları eleştiriyor musunuz' sorusuna ise şu cevabı verdi: "Biz ekonomiye dair tüm sorunlara bilimsel gözle yaklaştık. Her ciddi soruna ilişkin rapor hazırlayarak hükümet yetkililerine ilettik. Örneğin orta gelir tuzağı uyarısını bundan 4 yıl önce ilk dile getiren STK'lardan biriyiz. Hatalı bir karar görürsek mutlaka görüşümüzü beyan ederiz. Buradaki tek kıstasımız yapıcı ve çözüm odaklı olmak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MÜSİAD’ın 4.0 KOBİ’leri sahada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN