Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silikon Vadisi’ne kuluçka

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Silikon Vadisi’ne kuluçka merkezi

KOSGEB, Silikon Vadisi’nde üretim için harekete geçti. Vadi’de kuluçka açacak kuruluşlara 11 milyon 25 bin TL’lik destek verilecek

Türkiye, dünyanın teknoloji devlerinin yer aldığı Silikon Vadisi'ne çıkarma yapmaya hazırlanıyor. KOSGEB, Silikon Vadisi'nde Uluslararası Kuluçka açan üniversite ya da kuruluşlara 11 milyon 25 bin TL'lik destek sağlayacak. Program için 'de teklife çıkıldı. Tekliflerin arasında 3'ü Silikon Vadisi, 1'er Boston ve New York olmak üzere toplam 5 yer var. Bu merkezler aracılığıyla Türkiye'de geliştirilmiş ve belirli bir seviyeye gelmiş teknolojik ürünlerin tanıtımı ve pazarlanması gibi faaliyetler yürütülebilecek. ABD'nin yanı sıra Avrupa, Körfez ülkeleri ve Uzakdoğu'da da teknoloji merkezleri kurulacak.

YÜZDE 80'İ GERİ ÖDEMESİZ
KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Silikon Vadisi projesi için kuruluş, donanım ve operasyonel gider desteği verildiğini söyledi. Merkezin kurulma hazırlıklarının bittiğini belirten Biçer, üniversiteler ve teknokentlerden talep geldiğini açıkladı. İşletici kuruluşa işletme giderleri, bina tadilatı, altyapı, ofis donanımı ve yazılım giderleri için üst limiti 100 bin dolar olmak üzere yüzde 80 oranında geri ödemesiz destek verdiklerini belirten Biçer şöyle konuştu: "Kuluçka merkezi kirası, işletim giderleri, personele ait ulaşı ve müşavirlik giderleri için destek oranı birinci ve ikinci yıl için yüzde 80, üç, dört ve beşinci yıllar için de yüzde 60 olmak üzere 3 milyon 750 bin dolar olacak." Ayrıca KOSGEB tarafından yenilenen kefalet protokolü ile Kredi Garanti Fonu tarafından KOBİ'lerden istenen bin 300 liraya kadar olan başvuru ücreti 500 liraya yüzde 1.5 olan yıllık komisyon oranı ise yüzde 0.75'e düşürüldü.

1 MİLYAR LİRALIK DESTEK
Yeni dönemde küçük ve orta boy işletmelere kredi muslukları da açılıyor. KOSGEB yıl sonuna kadar KOBİ ve girişimcilere yaklaşık 1 milyar liralık kaynak kullandıracak. Bunun 700 milyon lirasını geri ödemesiz destekler oluşturuyor. Biçer, 2015'te 349 milyon lira ile KOBİ ve girişimcilere verilen destek bütçesinin yüzde 182 oranında artırılarak 991 milyon liraya yükseldiğini belirtti. Biçer, genel destek program üst limitlerinin yüzde 74 oranında artırılarak 270 bin liradan 470 bin liraya çıkarıldığını kaydetti.

GİRİŞİMCİLİK DERSLERİ BAŞLADI
Biçer, 125 üniversite 391 vakıf/dernek, 303 meslek kuruluşu ile yapılan işbirliği kapsamında girişimcilik dersleri verilmeye başlandığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silikon Vadisi’ne kuluçka merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN