Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa 'kör havuz'dan çıkıyor

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, borsada işlem yapan aracı kurumların isimlerinin gizlenmesi ve emir iptali uygulamalarının gözden geçirildiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 12:15 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 12:30
Borsa 'kör havuz'dan çıkıyor

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, borsada işlem yapan aracı kurumların isimlerinin gizlenmesi ve emir iptali uygulamalarının gözden geçirildiğini belirterek, "Bu konuyu Birlik, Borsa, aracı kurum ve bankalarla birlikte yeniden masaya yatırmayı konuşuyoruz" dedi.

Hürriyet'in haberine göre Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, 2010 yılında hayata geçirilen hisse senedi işlemlerinde aracı kurum isimlerinin gizlenmesi uygulamasından vazgeçilebileceği sinyalini verdi.

Piyasada 'kör havuz' olarak bilinen, aracı kurum isimlerinin gizlenmesi ile 'emir iptal'ini gözden geçirdiklerini kaydeden Ertaş, "Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ile birlikte bir çalışma yapıyoruz. Kör havuzda kademelerin görülmesi ve emir iptali konusunu Borsa, bankalar ve aracı kurumlar ile birlikte masaya yatıracağız" dedi. Eski Başkan Hüseyin Erkan'ın döneminde başlayan aracı kurum isimlerinin gizlenmesini 'yerinde bir uygulama' olarak görenlerin yanı sıra 'alan-satan görülmüyor, piyasa adeta kör oldu' şeklinde değerlendirenlerin de sayısı az değil. Emir iptali konusunda ise, piyasada 'dünyada da uygulanıyor ancak kötü niyetli kullanıma açık' değerlendirmesi yapılıyor.

Deutsche Bank'ın 'Turbo Varantlar'ı tanıtım toplantısının ardından soruları yanıtlayan Ertaş, son yıllarda halka arzlarda görülen durgunluk ve sermaye piyasalarının yeterince hızlı gelişmediği eleştirilerine katılmadığını söyledi. Sermaye piyasalarının gelişimi denince konuya sadece halka arzlar olarak bakmamak gerektiğini kaydeden Ertaş, şunları anlattı: "Özel sektör tahvil ihraçlarında önemli bir mesafe aldık. Son 4 yılda 1000 şirkete, 800 milyar liralık tahvil ihracı izni verdik. 4 sene önce olmayan bir rakam. Bunun içinde 1 şirket ana parayı, bir şirket de faizini ödeyemedi. Bu rakam olarak binde 1, hacim olarak 10 binde 1 sorun demek. Şu anda TSPB ile birlikte tahvil piyasasıyla ilgili düzenlemeleri daha da geliştiriyoruz."

BES'E GİDİN DİYORUZ

Halka arzda negatif faizler nedeniyle global bir durgunluk olduğunu kaydeden Ertaş, "Bizde ise sorun, geçmiş karnemiz parlak değil. Herkese gel demişiz iyisi de kötüsü de geldi. Şimdi ise izin verirken daha seçici davranıyoruz. Finansal okuryazar olmayan yatırımcının borsaya gelmesini pek istemiyoruz. Onlara BES'e gidin diyoruz. BES'e 6.2 milyon kişi katıldı" dedi.

HER GELENİN PEŞİNE DÜŞÜLMEZ

Borsada yüksek hacimli işlem yapması ile kısa süre önce 'herif' takma adıyla gündeme gelen piyasa oyuncularının kim olabileceği konusunda Vahdettin Ertaş şu değerlendirmeyi yaptı: "Her gelenin peşine düşüp 'Bu nereden geldi, bu herif miydi, adam mıydı?' diye sorgulamak ayıp bir şey. 'deki kurumlar ve paranın nasıl geleceği belli. Gelirken, borsada işlem yaparken manipülasyonla mı geliyor, insider'la mı geliyor. SPK bunu zaten inceliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa 'kör havuz'dan çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN