‘Kör havuz’ tarihe karışıyor

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Borsa yönetimiyle iptalleri ve ‘kör havuz’ uygulamasını gözden geçirmek üzere konuştuklarını söyledi

Giriş Tarihi: 28.4.2016
‘Kör havuz’ tarihe karışıyor
Borsa 'da, 2010'da hayata geçirilen ve hisse senedi işlemlerinde aracı kurum isimlerinin gizlenmesi yani piyasada 'kör havuz' olarak bilinen uygulama ile küçük yatırımcıları mağdur eden ' iptali' tekrar masaya yatırılıyor. Deutsche Bank'ın 'Turbo Varantlar' lansmanı töreninde soruları yanıtlayan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, her iki konunun yeniden masaya yatırılacağını belirterek, eski sisteme dönüş için çalışma yaptıklarının sinyalini verdi. Ertaş, aracı kurum ve bankalarla da bu konuyla ilgili görüşeceklerini söyledi.

İPTAL FİYASKOSU
2010 yılında devreye giren diğer bir uygulama 'emir iptali' oldu. Küçük yatırımcıyı en fazla mağdur eden uygulamaların başında gelen bu sistemde, alış-satış kademeleri doldurularak canlı bir piyasa izlenimi yaratılırken, beş dakika sonra gerçekleşen emir iptalleri ile tahtada alıcı-satıcı kalmıyor. 'Kör havuz' uygulaması ile hissesinin alış-satış kademelerini kimin doldurduğunu bilmeyen yatırımcı, bunun üstüne gelen emir iptalleri ile adeta kaderine terk ediliyor. Son dönemde tahvil-bono piyasasında iki şirketin yaşadığı sıkıntıya da değinen ve Türkiye'nin tahvil ihraçlarında oldukça iyi bir konumda bulunduğunu belirten Ertaş, "Son 4 yılda 800 milyar liralık izin verdik. Son 4 yılda 1000 şirket tahvil için SPK'nın kapısına geldi. 30 yıldır bu kurumda çalışıyorum hiç görmediğim bir şey" dedi. Spor kulüplerinin finansal olarak dikkatli olması yönündeki çağrısını yineleyen Ertaş, çok ciddi bir uyarıda da bulunarak, "Beş yıl kâr edemezlerse imtiyazlar sonlanır. Bu süre 2018'in ortasında doluyor" dedi.

TURBO VARANT İLE YURTDIŞINA YATIRIM
Türkiye'nin ilk varant ihracatçısı Deutsche Bank ilk Turbo Varant'ını organize piyasada gerçekleştirdi. Amazon, Apple, Facebook, GE, Google, Bayer, BMW, Nestle, Siemens ve Shell hisse senetleri Borsa İstanbul'da turbo varantlarla yatırımcıların erişimine açıldı. Deutsche Securities Genel Müdürü Albert Krespin, "Bu ürünlerle Türk yatırımcılar ilk defa organize bir piyasada uluslararası hisse senetlerine erişebilir hale geldi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kör havuz’ tarihe karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN