Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limak, Summa 7 yıldır tamamlanamayan projeyi devraldı!

Türk şirketleri Limak ve Summa, 7 yıldır tamamlanamayan ’in Başkenti Dakar'da yeni yapılmakta olan AIBD Havalimanı’nın inşaatının tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işinde ortak oldu.

Giriş Tarihi: 28.4.2016 16:14 Güncelleme Tarihi: 28.4.2016 16:26
Limak, Summa 7 yıldır tamamlanamayan projeyi devraldı!

Batı Afrika ülkesi 'in Başkenti Dakar'da, yeni inşa edilen uluslararası havalimanı "Aéroport International Blaise-Diagne (AIBD)", toplamda 466 milyon euroya mal olacak.

Yaklaşık 7 yıldan bu yana inşaatı devam eden ve yüzde 70'i tamamlanan havalimanının inşaatı tamamlandıktan sonra Summa ile Limak'ın kuracağı ve Senegal Devletinin de ortak olacağı şirket tarafından 25 yıl süreyle işletilecek.

AFRİKA'DA YENİ YATIRIM PLANLARI

Senegal'in Başkenti Dakar'da yapılan imza töreninde konuşan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı , "Limak olarak havalimanı inşaatı ve işletmeciliği konusunda çok geniş tecrübelerimiz var. Bu tecrübemizi Senegal'e de taşıyacağız. Biz Senegal'de ve Afrika'da havalimanın ötesinde çok daha geniş yatırım imkanlarını değerlendirmek istiyoruz. Bu konuda da çok ciddi çalışmalar içindeyiz" diye konuştu.

Dakar'ın havalimanı işletmeciliği konusunda coğrafi olarak son derece önemli bir konumda olduğunu belirten Özdemir, "Yapacağımız yatırım ve getireceğimiz tecrübe ile birlikte bu havalimanının önemi daha da artacak ve Batı Afrika'nın önemli hub havalimanlarından birisi haline dönüşecek" dedi.

SEKİZ AYDA TAMAMLANACAK

Limak ve Summa, inşaatın geri kalan bölümünü sekiz ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı ve havalimanını devreye almayı planlıyor. Dakar'ın mevcut havalimanında 2015 yılında 2 milyon yolcu trafiği bulunurken yeni havalimanının devreye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 3 milyona ardından da 5 milyon ulaşması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limak, Summa 7 yıldır tamamlanamayan projeyi devraldı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN