Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rosatom: Nükleer planımızda değişiklik yok

Giriş Tarihi: 28.4.2016
Rosatom: Nükleer planımızda değişiklik yok
Akkuyu Nükleer Santrali hisselerinin yüzde 49'unun satışıyla ilgili görüşmeler yapıldığına ilişkin iddialar üzerine 'dan bir açıklama geldi. Nükleer Kurumu Rosatom'un Başkanı Sergey Kiriyenko, hisse satışına dair haberlerin "söylenti" olduğunu öne sürdü.

DENETİM İÇİN ÖZEL YASA

Elektrik Piyasası Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi de Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Nükleer sahalarda yapılacak binalarda yapı ruhsatı ve denetimiyle ilgili hususlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından belirlenecek. Santral çevresine inşa edilecek, santralin güvenliğiyle ilgili tesislerin iznini de bakanlık verecek. Nükleer santrale bağlı diğer yapıların inşaatına da elektrik üretim lisansı alınmadan başlanabilecek. Tesise yardımcı diğer binaların yapımı da bu lisansın alınmasına bağlı olacak.
Yapılan mutabakat kapsamında Rusya, toplam 4.800 megavatlık kurulu güce sahip Akkuyu Nükleer Santrali'ne 20 milyar dolarlık yatırım yapacak. Santral 2022'de hizmete girecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rosatom: Nükleer planımızda değişiklik yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN