Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk doktordan can kurtaran buluş

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Türk doktordan can kurtaran buluş

Doç. Dr. Yusuf Özgür Çakmak, iç kanamayı yüzde 50 azaltan cihaz geliştirdi. Patenti alınan cihaz 2017 sonunda piyasaya sunulacak

Dünyada 375 milyar dolarlık bir pazar oluşturan sağlık ölçüm ve müdahale leri alanına Doç. Dr. Yusuf Özgür Çakmak'ın iç kanamaları yüzde 50 azaltan cihazı damga vuracak. Cihazın ilk aşamada operasyonlara katılan emniyet kuvvetleri ve askerler tarafından kullanılabileceğini söyleyen Çakmak, "Bu ürün giyilebilir teknoloji olarak kullanıldığında kendi kendine aktif hale gelebiliyor. Cihaz, doktor ve hastanenin başarılı müdahalesi için zaman kazandıracak. Böylece iç kanamalı durumlarda kaybı azaltacak" dedi.

CAN KAYBI AZALACAK
Buluşu patentle koruma altına alan Inventram'ın Genel Müdürü Cem Soysal da, "Türk bilim adamlarının geliştirmiş olduğu projeleri destekliyoruz. Patentini aldığımız bu teknoloji insanın kaderini değiştirecek. Çakmak'ın geliştirdiği sistemle dünyada bir ilke imza atıyoruz. Kısacası iç kanamayı Türkler durduracak diyebiliriz" diye konuştu. Özel kullanım bilgisi gerektirmeyen cihaz ilk yardım çantalarına da girecek.

ABD'YE AÇILACAK
'nin en önemli teknoloji enstitülerinden Southwest Research Institute ile cihazın prototip üretimi için çalışmalara başlandığını belirten Soysal, bunun dünyada alanındaki ilk cihaz olacağını kaydetti. Sistem, darbe alan bölgedeki kan basıncını düşürerek kanamayı durduruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk doktordan can kurtaran buluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN