Turizmde vize kampanyası

Turizmciler vizesiz Avrupa için hazırlıklarını tamamladı. Muafiyet gerçekleşirse kısa süreli paketlerde artış olacağını belirten operatörler, bir tura biri bedava gibi kampanyalar da hazırladı

Giriş Tarihi: 3.5.2016
Turizmde vize kampanyası
Avrupa Birliği Komisyonu 'nin 'Vizesiz Avrupa' için gereken şartları yerine getirip getirmediğine dair kararını yarın açıklayacağını duyururken, turizmciler 'Vizesiz Avrupa' için altyapı çalışmalarını tamamladı. Vizelerin kalkması halinde, geçen yıl paket turlarla yaklaşık 1 milyon kişinin gittiği Avrupa seyahatlerinin yüzde 50 civarında artacağını belirten tur operatörleri, özellikle hafta sonu ve kısa süreli gidiş gelişlerin artacağını vurguladı. Bu doğrultuda online yatırımlarına ağırlık veren operatörler, otel ve uçak bilet satışlarında daha basit ve hızlı çözümler sunmaya hazırlanıyor. Özel indirim kampanyaları da düzenleyen operatörler, Avrupa'daki otel anlaşmalarının sayısını genişletmek için çalışmalarını sürdürüyor. Turizmciler, vizesiz Avrupa'nın iç turizmi olumsuz etkilemeyeceği konusunda ise hemfikir.

BİR TURA BİRİ BEDAVA
Vizesiz Avrupa için 3 ay öncesinde çalışmalara başladıklarını belirten Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, özellikle online sistemde yenilik yaptıklarını söyledi. Onaran, "Vizesiz gidiş gelişlerin bireysel seyahatleri artıracak. İnsanların internetten otel ve uçak bileti alıp haftasonu küçük tatiller yapacağını düşünüyoruz. Bu nedenle internet üzerinden otel ve uçak biletinin kolaylıkla satın alınabileceği bir sistem geliştiriyoruz" dedi. Tur paketleri için de kampanya düzenleyeceklerini anlatan Onaran, "Örneğin bir İtalya Roma turu satın alana yurtiçinde Nevşehir Kapadokya turu hediye edeceğiz" diye konuştu. Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin de Avrupa'ya olan talebin yaklaşık yüzde 50 oranında artacağını öngördüklerini ifade etti. Bu artışa yönelik altyapı çalışmalarını tamamladıklarını aktaran Tekin, "Charter seferlerle ilave uçuşlar yapacağız. Bunun için anlaşmalarımızı tamamladık" şeklinde konuştu. Vizesiz Avrupa'nın önümüzdeki yıllarda etkisinin daha fazla hissedileceğini vurgulayan Tekin, pasaport artışına paralel talepte de artış olacağını sözlerine ekledi. 'de aktif olarak kullanılan yaklaşık 5 milyon pasaport bulunuyor.

OTOBÜSLÜ TURLAR ARTAR
Etstur Yurtdışı Turlar Müdürü İbrahim Cenk Okumuş da vize serbestisinin getirilmesi halinde yurtdışı turlara yönelik talepte en büyük artışların otobüslü turlarda yaşanacağını söyledi. Süreci yakından takip ettiklerini vurgulayan Okumuş, "Tüm plan ve programımızı yaptık. Vizelerin kaldırılması durumunda yurtdışı turlarda kapasitemizi hemen artırabiliriz" ifadelerini kullandı.

ORTALAMA VİZE BEDELİ 150 EURO
TUROFED Başkanı Osman Ayık, "Vize muafiyetinin hayata geçmesi 'nin Avrupa'ya bir adım daha yaklaştığının bir göstergesi olacak. Dolayısıyla Avrupalı turistin Türkiye tercihine uzun vadede katkı sağlar" dedi. TÜROB Başkanı Timur Bayındır ise vizesiz Avrupa'nın Türkiye'nin hakkı olduğunu belirterek, "Vatandaşlar vize için çok fazla evrak ve dosyayla uğraşıyor. Ayrıca yaklaşık 150 euro gibi bir maliyeti oluyor. Bunlar ortadan kalkacağı için uzun vadede mutlaka pozitif bir yansıması olacaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde vize kampanyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN