Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: "Dolarda büyük ayrışma yok"

Türkiye'nin sıcak gündemini değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, piyasaların kongre kararını olumlu karşılaması gerektiğini söyledi. Ertem, "Dolarda gelişmekte olan birimlerinden büyük ayrışma yok" dedi.

Giriş Tarihi: 5.5.2016 12:13 Güncelleme Tarihi: 5.5.2016 12:17
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: Dolarda büyük ayrışma yok

Piyasaların bu saatten sonra kongre ve dolayısıyla Başbakan değişikliği kararını olumlu karşılaması gerektiğini söyleyen Ertem, "Daha istikrarlı ve daha kararlı bir sürece girebiliriz. Kurun ne kadar hızlı çıktıysa o kadar da hızlı geriye gitme ihtimali olduğunu görüyorum. BİST100'ün bundan daha aşağı gideceğini tahmin etmiyorum, buradan toparlanır diye düşünüyorum" dedi.

AK Parti'de kongre kararı alınmasının ardından dolardaki yükselişi yorumlayan Cemil Ertem özetle, şöyle konuştu:

"Dolarda gelişmekte olan birimlerinden büyük ayrışma yok. Kongre kararıyla Türk Lirası hızla eridi ama gece sığ bir piyasa vardı. Bu sabah ise düzeltmeyi gördük. Akşam en kötü durumda bile Güney Afrika randı ile arasındaki fark yüzde 1'den azdı. Akşamki kararı piyasalar esasında yalnızca AK Parti'nin iç meselesi olarak algıladı. Siyasi belirsizliği önemli ölçüde ortadan kaldıracak. Piyasaların bunu şu saatten sonra olumlu karşılaması gerektiğini düşünüyorum.

DOLARIN İKİ ÜÇ GÜNDÜR YUKARI ÇIKMASI SPEKÜLATİF

Şu an dolarda geriye gidiş var. ABD'den gelen haberler de doların geri gitmesini sağlayacak haberler. Doların iki üç gündür yukarı çıkması spekülatif bir şey. Doları yukarı taşıyacak Fed üyeleri oy hakkı olmayan üyeler. Kriz sürecinde görebileceğimiz bir spekütatif hareket. Küresel piyasalarda ve Türkiye'de bugünden itibaren düzelme bekliyorum. Fed için yeni bir genişleme dalgası gelecek haberleri de gelmeye başladı. İktidar partisinin programını etkileyecek bir duum olarak bunu görmüyorum."

EKONOMİ YÖNETİMİNİ ETKİLEMEZ

Piyasaların en çok merak ettiği konulardan biri de yeni dönemde ekonomi yönetiminde önemli bir değişiklik olup olmayacağı. Ertem, konuyla ilgili olarak, "İktidar partisinin ekonomi programını ekonomi yönetimini etkileyecek bir durum olarak görmüyorum" yorumunu yaptı.

MERKEZ BANKASI İÇİN ENDİŞE YOK

Ertem şunları aktardı: Merkez Bankası konusunda hiç bir endişe yok oradaki yol haritası son derece net. ve maliye politikalarında kısmi bir değişiklik bile beklemiyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem: "Dolarda büyük ayrışma yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN