Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Holding'den 14,1 milyar TL konsolido ciro

Holding, 2016 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 14,1 milyar TL gelir elde ederken, 515 milyon TL ana ortaklık payı net dönem karı gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 6.5.2016 10:54
Koç Holding'den 14,1 milyar TL konsolido ciro

Holding'den yapılan açıklamada Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, holdingin ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendirdi.

Çakıroğlu, topluluk şirketlerinin yılın ilk çeyreğinde gösterdikleri performans ile sektörlerinin itici gücü olmayı sürdürdüğünü aktararak, "Gururla ifade etmek isterim ki, son dört yılda gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 26 milyar TL yatırım ile ülkemiz ekonomisinde büyümenin yapı taşlarından biri olduk. Bu yatırımlarımızın olumlu sonuçlarının gerek operasyonel gerekse finansal sonuçlarımıza yansıdığını memnuniyetle görüyoruz. 2016 yılında da yatırımlarımıza planladığımız şekilde devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılın ilk çeyreğinde 1,4 milyar TL yatırım yaptıklarını ve yatırım ve ihracat odaklı stratejileri ile büyümede sürdürülebilirliğe odaklandıklarını vurgulayan Çakıroğlu, "Önümüzdeki dönemde de küresel büyüme vizyonumuz doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." yorumunu yaptı.

"Ürün gamımızın çeşitliliği sürdürülebilir büyümeyi yakalamamızda önemli bir paya sahip"

Koç Holding CEO'su Çakıroğlu, faaliyet gösterdikleri sektörlerin dinamiklerini yakından takip ettiklerine dikkati çekti. Rafinaj sektöründe 2016 yılının zorlu başladığını aktaran Çakıroğlu, "Global ürün stoklarının artması ve ılıman kış koşullarının talebi etkilemesi ile Akdeniz piyasasında ürün-fiyat rasyoları zayıfladı. Dolayısıyla da gerek Akdeniz rafineri marjı, gerekse Tüpraş net rafineri marjı geçen yıla göre geriledi. Tüpraş'ın geçtiğimiz yıl tamamlanan Fuel-Oil Dönüşüm Projesi'nin de katkısıyla ilk üç aylık dönemde kapasite kullanım oranı planlı ve plansız bakım duruşlarına karşın yüzde 99,7 seviyesinde gerçekleşti. Tüpraş'taki yüksek üretim kapasitesi sayesinde; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artış gösteren benzin tüketiminde ülkemizin talebinin tümünü; yüzde 7,8 artış gösteren motorin talebinin ise yüzde 47'sini karşıladık." bilgisini verdi.

Çakıroğlu, dayanıklı tüketim sektöründe iç piyasadaki büyüme dinamiklerinin devam ettiğine işaret ederek, Arçelik'in ilk çeyrekte satışlarını bir önceki yıla oranla yüzde 23 artırdığını belirtti.

Bu artışta hem iç pazarın hem de ihracatın etkili olduğunu anlatan Çakıroğlu, "Toplam satış gelirlerinin yaklaşık yüzde 60'ının yurt dışı gelirlerden sağlayan Arçelik inovasyon, Ar-Ge ve markalarına sürekli yatırım yapıyor. Gerek satış yaptığı coğrafyalardaki çeşitlilik, gerekse geniş ürün gamı ile başarılı büyüme stratejisini sürdürüyor." dedi.

Çakıroğlu, otomotiv sektöründe geçen yılkı rekor büyümenin ardından, ilk çeyrekte iç piyasada özellikle ticari araçlarda yavaşlama gözlemlediklerini belirterek, iç piyasadaki yavaşlamaya karşın ihracatın da etkisiyle ilk çeyrekte Ford Otosan'ın cirosunu yüzde 17, Tofaş'ın cirosunu yüzde 27 artırdığını açıkladı.

Çakıroğlu, dayanıklı tüketimde olduğu gibi otomotiv satışlarında da toplam cironun yaklaşık yüzde 70'inin ihraç piyasalarından karşılandığını vurgulayarak, "Hız kesmeden sürdürdüğümüz yatırımlarımız ve faaliyet gösterdiğimiz ihraç pazarlarımız ile ürün gamımızın çeşitliliği sürdürülebilir büyümeyi yakalamamızda önemli bir paya sahip." ifadesini kullandı.

"20 bini aşkın çalışanımız 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' seminerlerine katıldı"

Levent Çakıroğlu, son dönemde piyasa dinamiklerindeki hızlı değişim ve zorlu koşullar nedeniyle Koç Topluluğu Şirketleri'nin finansal ve operasyonel konumlarını daha da güçlendirmek üzere önlemler aldıklarını da belirtti.

Bu güçlü stratejilerin uluslararası alanda da takdir gördüğünü kaydeden, Çakıroğlu, "Yılın ilk çeyreğinde Koç Holding'in Borsa 'da en değerli şirket olmasının yanı sıra, mart ayında çok başarılı bir eurobond ihracı gerçekleştirdik. Uluslararası kredi derecelendirme şirketleri Moody's ve Standard&Poors'un (S&P) mart ayındaki analizleri neticesinde 'yatırım yapılabilir' statümüz korunurken, S&P Koç Holding'in kredi görünümünü pozitife çevirdi. Zorlu bir dönemde; tüm jeopolitik risklere karşın Koç Holding olarak yatırım yapılabilir seviyemizin korunmasının ve pozitif görünümün önemli bir başarı olduğuna inanıyoruz." yorumunu yaptı.

Çakıroğlu, son eurobond ihracı sonrasında Koç Holding'in finansal yapısının ve nakit pozisyonun daha da güçlendiğini belirterek, "Şartlar ne olursa olsun olası risklere karşı güçlü, aynı zamanda da fırsatları da en iyi şekilde değerlendirebilecek altyapıya sahibiz." dedi.

Koç Topluluğu'nun sadece ekonomik alanda değil, toplumsal fayda yaratmada da öncü konumuna dikkati çeken Çakıroğlu, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve TAP Vakfı iş birliğinde yürütülen "Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum" projesini Türkiye'nin dört bir yanına farkındalık seminerleri ile taşımaya devam ettiklerini belirtti.

20 bini aşkın Koç Topluluğu çalışanının "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" seminerlerine katıldığını anlatan Çakıroğlu, "Bugüne kadar bin 400'e yakın bayimiz, 4 bine yakın öğrenci ve 790'ı aşkın yerel yönetim mensubu da seminerlerimize katıldı. Koç Topluluğu olarak eşitlikçi bir toplum için üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz." değerlendirmesini yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koç Holding'den 14,1 milyar TL konsolido ciro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN