Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patron otoda kiraya geçti

kiralama işadamları arasında trend oldu. Patronlar, hem şirketleri hem de kendileri için otomobil almak yerine 36 ay kiralamayı seçiyor

Giriş Tarihi: 6.5.2016
Patron otoda kiraya geçti
İşadamları arasında araç satın alma yerine kiralama modası başladı. Avrupa ülkelerinde satılan her 10 araçtan 7'si kiralıkken Türkiye'de oran 10'da bir seviyesinde bulunuyordu. Ancak patronların araç kiralama eğilimi artınca, firmaların da ciroları her yıl yüzde 20-25 yükselmeye başladı.

8 BİN EUROLUK ARAÇ
Filosunda aylık kirası 7 bin 900 olan Maserati'den bin civarındaki BMV'ye kadar premium sınıfı araçlar olan Corporent firması da bu alanda atağa kalktı. Corporent Yönetim Kurulu Başkanı Barkın Pınar, müşterilerin ilk başta kiralamanın çok avantajlı olmadığını düşündüğünü söyledi. Müşterilerin önce bazı hesaplar yaptığını belirten Pınar, "İlk etapta 'bu i kiralarsam ayda bin 168 euro, toplamda da 42 bin euro ödeyeceğim. Zaten bu otomobil 60 bin euro. Satın alırım' diyorlar. Ancak paranın finansman maliyetini göz ardı ediyor. Siz o otomobil için kredi kullanmasanız bile kendi paranızın bir maliyeti var" dedi. Eğer kredi alınmışsa banka faizi, aracın bakım maliyeti, kasko, vergi, muayene gibi birçok kalemin devreye girdiğini söyleyen Pınar, "Burada 60 bin euroluk bir otomobilin 3 yıldaki kullanım maliyeti 50 bin euroya geliyor. Yani satın almak daha pahalı" dedi. Pınar, karşılaştırma tablosu hazırladıklarını söyledi. Buna göre satın almada 60 bin euro ödeniyor. Gider kalemlerinin toplamı 84 bin 110 euroyu buluyor. Bu miktardan kullanılmış otomobil satış bedeli 32 bin 500 euro indirildiğinde aracın asıl maliyeti 51 bin 600 euro olarak ortaya çıkıyor. Bu miktardan da 730.76 euroluk KDV indirimi yapıldığında 50 bin 879 euroluk asıl maliyet bulunuyor. Bu tablonun kiralama tarafına bakıldığında ise 36 aylık bir otomobilin kiralanmasıyla, satın almaya göre 15 bin 239.24 euroluk avantaj olduğu görülüyor.

ŞOFÖR HİZMETİ DE VAR
Müşterilerin istediği özel üretim araçları bile satın alarak kiraladıklarını söyleyen Barkın Pınar, "Örneğin bir müşterimiz özel üretim Maserati istedi. Distribütöründen aldık. Aylık 7 bin 900 euroya bu müşteriye kiraladık. Otomobillerimiz hep yedekli. Ayrıca operasyon kadromuz da var. Toplantıya şoförlü gitmek isteyen müşterilerimiz de oluyor. Bu talep son dönemde çok arttı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patron otoda kiraya geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN