Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Albayrak’tan elektrik şirketlerine karne

Dev bir anket yaptırarak, elektrik dağıtım şirketlerinin karnesini çıkaran Albayrak, “Birinci elden performansları denetleyeceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Albayrak’tan elektrik şirketlerine karne
6 ay önce bakanlık koltuğuna oturan ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ayağının tozuyla dev bir anket yaptırarak, elektrik dağıtım sektörünün fotoğrafını çekti. Özelleştirilen 21 dağıtım bölgesinde müşteri memnuniyeti, merkezleri, fiyatlar ve altyapıyı kapsayan anket yaptıran Albayrak, dağıtım şirketlerine performans karnesi verdi. Edinilen bilgilere göre, özellikle çağrı merkezleri konusunda birçok şirket sınıfta kaldı. Albayrak, kurdukları bir birimle elektrik dağıtım şirketlerinin performansını birinci elden denetleyeceklerini, görevini layıkıyla yerine getiren tüm dağıtım şirketlerine destek olmaya devam edeceklerini, getirmeyenlere ise cezai bir uygulama öngörüldüğünü söyledi.

REJİM DEĞİL SİSTEM SORUNU VAR

PROFESYONEL DENETİM
ELDER'in Trabzon'da düzenlenen 9'uncu Sektör Toplantısı'nda konuşan Albayrak, kendisine bağlı olarak kurulan birimin dağıtım şirketlerine planlı ya da plansız denetimlerde bulunacağını ifade etti. Dağıtım şirketlerinin iç denetim uygulamalarına da yol gösterici olacaklarını belirten Bakan Albayrak, "Oluşturulacak sistematik iç denetim verimliliğin önünü açmak için yol gösterici olacak. Bizler dışarıdan size destek olacağız" diye konuştu.

AŞIRI KESİNTİYE CEZA
Elektrik kesintilerine ilkin dağıtım şirketlerinin sağlamakla yükümlü oldukları eşik değerlerin belirlendiğini ve değerleri aşacak sayı veya sürede kesintiye maruz kalan kullanıcılara tazminat hakkı sağlandığını söyleyen Bakan Albayrak, şunları anlattı: "Kullanıcıyı etkileyen elektrik kesintilerinin yıllık eşik değerleri ve/veya günlük süre sınırını aşması esas olacak. Bu durumda, başvuruya gerek olmaksızın, yıllık eşik değerlerin aşılmasına ilişkin tazminatın müteakip yılın nisan ayından itibaren dağıtım sistem kullanım bedelinden mahsuplaşma yöntemiyle, günlük 12 saati aşan kesintilere ilişkin tazminatın ise bildirim yapılmak suretiyle takip eden ay içerisinde dağıtım şirketi tarafından ilgili kullanıcıya ödenmesi hüküm altına alınmıştır" diye konuştu.

'ANKET BİZİM AÇIMIZDAN MİLAT OLDU'
Elder Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de Bakan Albayrak'ın paylaştığı anketin kendileri için bir milat olduğunu belirterek, "Sektör olarak bize bir yol haritası sunmuş oldu. Kendi eksikliklerimizi gördük. Bundan sonra dağıtım şirketleri olarak çağrı merkezleri konusunda özellikle önem vermeliyiz" dedi. Özdemir açılış konuşmasında da 2016-2020 döneminin özel sektör açısından bir stres testi niteliğinde olduğunu, dolar kurundaki artışın da etkisiyle serbest piyasada kilovatsaat elektrik fiyatının 9 sentten 4.5 sente gerilediğini belirtti. Nihat Özdemir, "Bu rakamlar ile tüm projelerde öngörüler şaştı" diye konuştu.

40 MİLYON ABONEYE HİZMET
Albayrak , dağıtım şirketlerinin işlettiği dağıtım şebekesinde sunulan elektriğin teknik kalitesinin, orta ve alçak gerilim seviyesinde tesis edilen belirli sayıda teknik kalite ölçüm cihazıyla ölçüldüğüne işaret etti. Cihazların belirlenen yerlere tesis edildiğini ve ölçü sonuçları müteakip yılın mart ayı sonuna kadar raporlandığını söyleyen Albayrak, şunları anlattı: "Bu ölçüm işlemi ilgili yerde teknik kalite sorunu tespit edilmesi durumunda gerekli iyileştirmenin yapılmasını sağlıyor. Ayrıca dağıtım şirketinin bu kapsamda sunduğu hizmet kalitesini bölge geneli için ölçerek bir kalite göstergesi elde edilmesi ve ödül-ceza mekanizmasına bir girdi sağlanması amacını taşıyor." Türkiye'nin 780 bin kilometrekarelik alanda 40 milyona yakın aboneye hizmet veren büyük bir dağıtım şebekesine sahip olduğunu belirten Albayrak, "Dünyanın 5, Avrupa'nın 2'nci şebekesi durumundayız. Mali olarak da ülke ekonomisinde önemli büyüklüklere sahip bir sektörüz. 10 yılda ülkemiz toplamda 101 milyar TL'lik bir tutarı sadece elektrik dağıtım sektörüne harcamış olacak. Bu büyüklüklerin doğru yönetilmesin son derece önemli" dedi.

İŞ GÜVENLİĞİ KALBİMİ SIKIŞTIRIYOR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, telefonu ya da mailine gelen iş kazası mesajlarının kendisini çok üzdüğünü ve kalbini sıkıştırdığını anlattı. Bakan Soylu, "Hızlı adımlar atarak rekabet gücümüzü ortaya koymalıyız. Ama bunu yaparken iş sağlığı ve güvenliği birinci önceliğimiz olmalıdır" dedi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da tedarik güvenliğinin önemine işaret etti.

EPDK'DAN SEKTÖRE UYARI GELDİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise sektörü uyardı. Yılmaz, serbest piyasaya geçişle tüketicinin asıl patron olduğuna işaret ederek, "Kurum olarak hizmet, müşteri ve vatandaş odaklı atılacak her adımın arkasındayız. Vatandaşımıza olumsuz yansıyacak her tasarrufun da karşısında olacağız. Hizmet kalitesi yönünde yapılan çalışmalar ve sağlanacak iyileştirmeler de ödül olarak tarifeye yansıyacaktır. Tarifeler belirlenip dağıtım şirketlerine verildi, artık minnet değil, hizmet zamanı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Albayrak’tan elektrik şirketlerine karne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN