Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi martta yıllık yüzde 2,9 arttı. Beklenti artışın yüzde 3,8 olması yönündeydi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya göre yüzde 0,5 azaldı.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 10:06 Güncelleme Tarihi: 9.5.2016 11:23
Sanayi üretim rakamları açıklandı

TAKVİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 2,9 ARTTI

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,6 arttı.

İMALAT SANAYİİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ ELEKTRONİK VE OPTİK ÜRÜNLERİN İMALATINDA OLDU

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 21,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 7,4 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 6,7 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı takip etti.

SANAYİ ÜRETİMİ BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 1,5 ARTTI

2016 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,7 arttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayi üretim rakamları açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN