Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye ihraç edilen üzüm için dikkat çekici uyarı

Giriş Tarihi: 10.5.2016 11:11

 Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, kentten yurt dışına ihraç edilen çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 90'ını Avrupa Birliği'ne () satıldığını belirtti. Çebi, AB'nin 10 Ağustos 2016'da uygulayacağı kalıntılı ürünlerin alımı yasaklayan kararını hatırlatarak üreticinin mağdur olmaması için uyardı.

Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, 'nin bu yıl 10 Ağustos'ta uygulamaya koyacağı kalıntılı ürünleri alımı yasaklayan kararı üzerine üreticinin dikkatini çekecek çeşitli açıklamalar yaptı. Çekirdeksiz kuru üzümü, hasat öncesi bağda ve ihracata çıkan ürünlerde yapılacak analizlerle kontrol edeceklerini belirten Çebi, üzümlerinde kalıntılı madde bulunan üreticilere mevzuata göre idari para cezası kesileceğini söyledi.

"DENETİMLER ARTACAK"

İhracatta sağlıklı kalıntısız tarım ürünleri ihraç etmek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla denetimlerini sıklaştıracaklarını belirten Çebi, "Manisa, çok çeşitli tarımsal ürünleri yetiştirmesi, geniş tarımsal alanlara ve ihracata yönelik olarak da yüksek tarımsal potansiyele sahip olması sebebiyle, ülke tarımına ve ekonomisine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bilinçli tarımsal üretim yapılması ve yetiştirilen ürünlerde pestisit kalıntısı bulunmaması için bu konularda gerek bayilerimizin, gerekse üreticilerimizin bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir. Son yıllarda ihracatta zaman zaman yaşanan kalıntı sorunlarının yaşanmaması ve bu konuda gerekli tedbirlerinin zamanında alınması çok önem arz etmektedir" diye konuştu.

"HASSASİYETLE DURMAKTAYIZ"

Manisa'da üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yaklaşık yüzde 85'i yurt dışına ihraç edildiğini belirten Çebi, "Bunun da yaklaşık yüzde 90'ını AB'ye ihraç edilmektedir. Chlorpyrifos-Ethyl etkin maddesinin kalıntı limitinin AB tarafından 0.50 ppm'den, 0.01 ppm'e düşürülmesi konusu var olup; 10 Ağustos 2016 tarihi itibariyle de uygulamasına geçilecektir. Bu tarih bizim için çok önemli bir tarihtir. Çünkü bu kuru üzümün çıkış tarihidir. Kalıntı limiti için açıklanan miktar, bu ilacı hiç kullanmayın anlamına geliyor. Bu yüzden bu ilaçtaki etken madde üzerinde hassasiyetle durmaktayız" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'ye ihraç edilen üzüm için dikkat çekici uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN