Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmciye TOBB baskısı

Rusya ile yaşanan krizden etkilenen turizmcilere bir darbe de TOBB’dan geldi. borsaları, yeme-içmede kullanılan ürünleri aldığı için otelcilere üyelik baskısı yapıyor

Giriş Tarihi: 10.5.2016
Turizmciye TOBB baskısı
Sancılı günler geçiren turizmcilerin başı şimdi de borsalarıyla dertte. Ticaret borsaları, otel veya restoranda kullanılmak üzere patates, et, peynir gibi ürünlerin toplu miktarda satın alındığını gerekçe göstererek, "Borsaya üye olun, yoksa re'sen üye yaparız" baskısı yapmaya başladı.

OTELLERE YAZI GÖNDERİLDİ
Ticaret borsaları, otellere yazı göndererek, zorunlu üyelik talep etti. Yazıda, 5174 Sayılı TOBB Kanunu'nun "Borsaya kayıt zorunluluğu" başlıklı 32'nci maddesine vurgu yapılarak, "Yasadan kaynaklanan zorunluluk var. Bu nedenle bilgilerinizi odaya gönderin" denildi. Uygulamanın 'da yaşandığı belirtildi.

TİCARET ODASINA ZATEN ÜYEYİZ
Uygulamaya istan eden Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, "Bu yıla kadar böyle bir sorun yaşamadık. Zaten sancılı bir yıl geçiriyoruz. Şimdi de bizimle hiç alakası olmayan bir konuyla uğraşıyoruz" dedi. Kanunda değişiklik yapılması durumunda sorunun çözüleceğini dile getiren Bayındır, İstanbul Ticaret Borsası ve TOBB ile görüştüklerini ancak bir sonuç alamadıklarını aktardı. TÜROB üyesi işletmelerin ticaret odalarına zorunlu üye olduğunu hatırlatan Bayındır, "Odalara yıllık aidatlar ciroya göre değişiyor. Ortalama 150 TL'ye geliyor. Odanın bu işi istemesinin arkasında sanırım üye sayısını artırmak yatıyor" dedi. Bayındır, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na konuyu ilettiklerini de belirtti.

BORSA: YAPMAZSAK SUÇ OLUR
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ise otelleri üye yapmanın kanun gereği olduğunu belirterek, "Otellerle işimiz yok. Onlar ürünü alıp hizmet noktasında kullanıyor, ticaretini yapmıyorlar. Ancak kanun gereği alıcı ve satıcıyı üye yapmak zorundayız. Kanunun değişmesi şart. Bunu görmezden gelemeyiz. Yoksa suç işlemiş oluruz" ifaedelerini kullandı.

İNİSİYATİF ALINABİLİR
Benzer bir uygulamanın Antalya'da yapılmadığını aktaran Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Otellerimizin ticaret borsalarına üye olmalarını gerektiren bir durum yok. Bu bir inisiyatif meselesidir. Ticaret Borsası'ndan bu yönde bir baskı uygulanmadı" dedi.

KANUNUN 32'NCİ MADDESİ NE DİYOR?
TOBB Kanunu'nun 32'nci maddesinde, "Ticaret borsası kotasyonuna dahil maddelerin alım veya satımı ile uğraşanlar, bulundukları yerin borsasına kaydolmak zorundadırlar. Buna uymayanların kayıtları borsaca re'sen yapılır ve kendilerine tebliğ edilir" deniliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmciye TOBB baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN