Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zorunlu sigortası kıskaç altında

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, sigorta şirketlerine ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Torlak "Şirketlerin 'maliyetlerimizi artıran, öngöremediğimiz uzun süren yargı süreçleri var. Dolayısıyla önümüze ciddi maliyetler çıkıyor. Bunlara karşılık ayırıyoruz' dedikleri konuyla ilgili yasal düzenleme yapıldı. Şu anda soruşturmamız da devam ediyor" dedi.

Giriş Tarihi: 10.5.2016 14:17 Güncelleme Tarihi: 10.5.2016 14:24
Zorunlu trafik sigortası kıskaç altında

Sigorta şirketlerine açılan soruşturma ve güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Torlak, sigortası pazarında faaliyet gösteren 33 sigorta şirketine soruşturma başlattıklarını anımsattı.

SİGORTA ŞİRKETLERİ SÜRECİ UZATIYOR

Torlak, soruşturma başladıktan sonra Zorunlu Trafik Sigortası ile ilgili yeni düzenlemenin Meclis'te kabul edildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Sigorta şirketlerinin en çok yakındığı bir konu var. Şirketlerin 'maliyetlerimizi artıran, öngöremediğimiz uzun süren yargı süreçleri var. Dolayısıyla önümüze ciddi maliyetler çıkıyor. Bunlara karşılık ayırıyoruz' dedikleri konuyla ilgili yasal düzenleme yapıldı. Şu anda soruşturmamız da devam ediyor. Soruşturmanın bir süreci var. Raporumuz teşebbüslere gidiyor. 30 gün içinde birinci yazılı savunmalarını veriyorlar. Ayrıca 30 gün ek süre alma hakları var. Tekrar kendilerine bunlara ilişkin görüş bildiriliyor. İkinci yazılı savunmaları var. Görüş bildiriliyor ve üçüncü yazılı savunmaları oluyor. Nihayetinde talep ederlerse ya da resen sözlü savunmaları var. Bu süreç ortalama 8-9 ayda tamamlanıyor. Bu işin tamamlanması alacak.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDA 'KARTEL' ŞÜPHESİ

SAVUNMALARINI YAPMADILAR

Fakat şöyle bir konu var; başta bahsettiğim gibi hükümetin yaptığı düzenlemeden sonra sigorta şirketlerinin uygulamalarını görmemiz lazım. Kendilerine verilen bu imkan kapsamında fiyat indirimine gidecek mi diye bakacağız. Şu anda indirim olup olmadığını takip etmedim. Bunu yapmazlarsa farklı düşünmek gerekebilir. Henüz birinci savunmalar yapılmadı."

ÖDEDİĞİNİZ TRAFİK PRİMİNİZ İADE EDİLECEK Mİ?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zorunlu trafik sigortası kıskaç altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN