Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dilek GÜNGÖR: ‘Şirazeyi iyice kaçırdı!’

Giriş Tarihi: 12.5.2016
Yıllardır TOBB genel kurullarını izlerim. Bu kez de 72'nci Genel Kurul için Ankara'dayım. Birliğin bir geleneği vardır. Genel kuruldan bir gün önce yapılan törenine Cumhurbaşkanlığı düzeyinde davet yapılır. Genel kurula ise siyasi parti genel başkanları çağırılır. Bu yıl da aynısı oldu. Önceki gün yapılan plaket töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı. Dün ise AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yapacağı kongre öncesinde bayrağı devretmeye hazırlanan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bundan önceki genel kurullara da rağbet göstermeyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli programa katılmadı. TOBB'un üniversitesinde yapılan genel kurula ilgi gösteren tek parti başkanı Lideri 'ydu. Hükümeti temsilen de 4 bakan geldi.

KALABALIĞA HİTAP ETTİ
Geçmişteki genel kurullarda TOBB başkanı ve başbakanın konuşmalarından sonra salon boşalırdı. Oda ve borsa başkanları ile delegeler üniversitenin bahçesine çıkıp muhalefet partisi liderini dinlemezdi. 72'nci Genel Kurul'da tek siyasi parti lideri olduğu için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na söz verildi. Bu dakikadan sonra Kılıçdaroğlu'nun adeta tek kişilik şovu başladı. Her yıl geldiği genel kurulda ilk kez işadamı bol ama siyasi parti lideri olmayan salona hitap etti. Konuşmasının ilk bölümünde ev sahibi TOBB'u hedef aldı. Ağır sözleri kimi zaman salondan alkış alsa da genelde takdir görmedi. Hatta başkan Rifat Hisarcıklıoğlu dayanamayıp "Türkiye'de ana muhalefet boşluğu var, onu bizim üzerimizden doldurmasın" diyerek postayı koydu.

TALİHSİZ BİR AÇIKLAMA
Kılıçdaroğlu konuşmasının son bölümünde ise başkanlık sistemiyle ilgili skandal sözler sarf etti. CHP başkanının "Başkanlık sistemi kan dökmeden gerçekleşmez" lafı karşısında salon buz kesti. Konuşmadan sonra üyelerin nabzını yoklamaya çalıştım. Oda ve borsa başkanları 'demokrasiye ne oldu?' diye soruyordu. Açıklamaları kimi 'talihsiz' buldu, kimi 'şirazeyi kaçırdı' yorumu yaptı, kimi de 'açıklasın iç savaş mı istiyor?' dedi. Kılıçdaroğlu'nun skandal sözlerinin damga vurduğu genel kurula ilişkin bir başka not daha... TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun konuşması da bu yıl eskisi gibi heyecanlı bir havada dinlenmedi. Hisarcıklıoğlu'nun açıklamalarının terörle mücadele bölümü hariç cılız bir şekilde alkış alması bende "TOBB ruhunu kaybetti" izlenimi uyandırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dilek GÜNGÖR: ‘Şirazeyi iyice kaçırdı!’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN