Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tesla’nın önüne geçeceğiz

Sanayi Bakanı Işık, “Tesla’dan daha iyi araç yapacağız” sözlerine gelen eleştirilere, “Ne kadar büyük kompleksi olanlar varmış. İddialı söylüyorum, Tesla’nın önüne geçeceğiz” cevabını verdi

Giriş Tarihi: 12.5.2016
Tesla’nın önüne geçeceğiz
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilde gerçek zamanlı işletim sistemi kullanılacağına yönelik açıklamalarına ilişkin, "Bu bizi Tesla'nın önüne geçirecek dedim. Bazı yorumlara bakıyorum, ne kadar büyük kompleksi olanlar varmış. Tesla ile bizim araç kıyaslanır mıymış? Niye kıyaslanmasın, iddialı söylüyorum, biz savunma sanayisi için geliştirdiğimiz sistemi otomobile aktardığımız zaman Tesla'nın önüne geçeceğiz" dedi. Dünyada nesnelerin interneti tartışılırken, 'de kurumların birbiriyle konuşmadığına işaret eden Işık, kurumlar arasındaki iletişimin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. "'de kurumları birbiriyle konuşturmak zorundayız" diyen Işık, bu nedenle çalıştayların çok önemli olduğunu, çıktılarının takip edilmesi gerektiğini ve burada 'de uygulanabilir fikirlerin ortaya çıkacağını ifade etti.

GÖKTÜRK II 2018'DE UZAYDA
Işık, Türkiye'nin kendi uydusunu yapıp, uzaya fırlatma noktasına geldiğini anlatarak, 2018'in sonuna kadar Göktürk 2 yenileme projesini tamamlayacaklarını kaydetti. Uydunun teknik özellikleri ve proje sonunda kullanılacağı yerler hakkında bilgi veren Işık, 30 santimetrenin altında çözünürlüğe sahip, yeni yer gözlem uyduları geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Türksat 6A'nın programa uygun olarak devam ettiğine değinen Işık, 2019 sonuna kadar bu uyduyu fırlatmak istediklerini dile getirdi. Işık, Türksat 6A'yı tamamlayarak, kendi haberleşme uydusunu üreten ülkelerden biri konumuna gelmek istediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesla’nın önüne geçeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN